
След век и половина изграждане на икономическо и военно партньорство, оцеляло след двете световни войни, Голямата депресия, Студената война и атаките от 11 септември, САЩ и Канада, се разпада. Това заяви министър-председателят Марк Карни в обръщение по националната телевизия към 41 милиона канадски граждани от трибуната на Парламента миналата седмицапише „Политико“. И всичко това се дължи на митата на президента Доналд Тръмп.
„Старите отношения, които имахме със САЩ, основани на задълбочаване на интеграцията на нашите икономики и тясно сътрудничество в областта на сигурността и военното сътрудничество, приключиха“, заяви Карни на 27 март. „Трябва фундаментално да преосмислим нашата икономика. Ще трябва да гарантираме, че Канада може да успее в един коренно различен свят“.
Поразителните послания, някои от които консервативният опонент на Карни Пиер Поилиев също започна да приема, подчертават степента, до която гневът към САЩ е обзел настоящата канадска федерална предизборна кампания. След многократните заплахи на Тръмп, че Канада ще стане „51-ият щат“, последвани от имплозията на икономическите връзки на страните, изглежда има много малък апетит сред избирателите за нежно успокояване.
Карни умишлено повтори думата „О“ отново няколко пъти в четвъртък, когато даде отговора на Канада на т.нар. „Ден на освобождението“ на Тръмп от предишния следобед. Това включваше 25% контрамита върху вноса на автомобили от САЩ в Канада, за да се противопостави на налагането на мита върху канадските автомобили, стомана и алуминий, за да накаже това, което Тръмп вижда като липса на напредък в спирането на малко количество фентанил от незаконно пресичане на северната граница на Америка.
Автомобилната индустрия е крайъгълният камък на съвременното канадско-американско сътрудничество, датиращо от 1965 г. — годината, в която се ражда Карни, — когато подписват Автопакта. Тя създава безмитна търговия с автомобили и спомага за създаването на индустрията в Онтарио, най-гъсто населената провинция на Канада.
Според Карни пактът бележи началото на „60-годишен период на тясно сътрудничество, партньорство, растеж на работните места и просперитет. Тази ера вече е приключила, освен ако САЩ и Канада не успеят да се споразумеят за нов всеобхватен подход“.
Някои американски политици повториха думите на Тръмп. „[Тръмп] сложи край на няколковековното приятелство между САЩ и Канада – наш съсед и най-близък съюзник“, каза сенаторът Бърни Сандърс в предаването „Х“ миналата седмица.
„Митата върху Канада ще навредят на нашата страна. Ще навредят на нашите съседи там“, каза сенатор Лиза Мърковски (Р-Аляска).
Митата на Тръмп също ще причинят по-големи щети, каза Карни, предсказвайки „разкъсване“ на глобалната икономика, слагайки край на ерата на господство на САЩ, датираща от Втората световна война.
Периодът от 80 години, когато САЩ прегърнаха мантията на глобалното икономическо лидерство, когато изковаха съюзи, основани на доверие и взаимно уважение, и се застъпваха за свободна и открита размяна на стоки и услуги, приключи.
Сега какво?
Карни каза, че това е „трагедия“, но че „новата реалност“ ще принуди Канада да направи две неща: да предоговори условията на отношенията си със САЩ и да доведе до създаването на „единомислещ“ нов световен ред от страни, които изключват САЩ.
Първо, Канада ще предоговори с Тръмп ново партньорство в областта на икономиката и сигурността след изборите на 28 април. Карни повтори, че той и Тръмп са се разбрали в телефонен разговор на 28 март, че който и да бъде избран за премиер, ще започне преговорите.
Карни и Поилиев също са съгласни по този фундаментален въпрос, въпреки че не са съгласни почти за всичко останало, тъй като редовно разменят обиди по време на кампанията.
Подходът на Поилиев да атакува Тръмп е по-скоро изключение, отколкото правило за неговата кампания. Докато той осъжда президента и митата, основният фокус на кампанията му е да атакува „изгубеното либерално десетилетие“ на власт и да се опита да привърже Карни към това наследство, въпреки че никога не е заемал длъжност.
„В първия ми ден като министър-председател ще се обадя на президента и ще настоявам за бързо предоговаряне на споразумението CUSMA в много тесен график, който ще ни позволи да намерим сигурност“, каза Поилиев в четвъртък, като използва канадското съкращение за споразумението САЩ-Мексико-Канада.
Но нов доклад от тази седмица, написан от група, която включва бивш заместник-началник на канадските сили, бивш министър на отбраната от ерата на Брайън Мълрони и бивш съветник по националната сигурност, предупреждава следващото правителство да внимава за започването на предоговаряне с Тръмп, „докато няма по-голяма яснота в сегашната политическа бъркотия във Вашингтон“.
Заглавието отразява настроението на Канада: „Разбито доверие: Управление на ненадежден съюзник“.
Второто нещо, което Канада трябва да направи, е да намери нови най-добри приятели и да изгради нови съюзи. Първото международно пътуване на Карни, след като положи клетва като премиер миналия месец, беше до Франция, а след това и до Великобритания, за да потвърди връзките на Канада с двете основни колониални сили. През последните дни Карни разговаря и с лидерите на Германия и Мексико, а Канада наскоро подписа споразумение с Австралия за доставка на нова система за радарно наблюдение в Арктика.
В петък министърът на външните работи Мелани Джоли беше в Брюксел и каза на всеки европеец, че отношенията със САЩ са приключили, без да използва думата на Карни.
„Ние знаем, че отношенията никога няма да бъдат същите“, каза тя на среща на външните министри от НАТО. „Това е моето послание към европейците: отношенията със САЩ никога няма да бъдат еднакви.“
Подобно на Карни, Джоли също така каза на европейската си аудитория, че Тръмп се опитва да „рестартира световната търговия“, която е започнала с Канада.
„Ние купуваме повече от САЩ, отколкото от Великобритания, Франция, Китай и Япония взети заедно“, казва Джоли. „Когато се отнасяте към най-добрия си клиент по начина, по който се отнасяте към нас, това означава, че искате фундаментално да промените начина, по който оперирате“.
Джоли отправи подобно предупреждение миналия месец, когато беше домакин на срещата на външните министри на страните от Г-7 в Шарлевоа, Квебек.
„Ако САЩ могат да направят това с нас, техният най-близък приятел, тогава никой не е в безопасност“, каза тя преди срещата, на която присъства държавният секретар на САЩ Марко Рубио. „Канада е канарчето във въгледобивната мина.“
През март и отново в Брюксел в петък, Джоли повтори, че Канада е готова да окаже „максимален натиск“ върху САЩ, за да се опита да сложи край на митата. В петък тя каза, че ответните мерки на Канада са достигнали 60 млрд. долара.
Джоли каза, че ситуацията е „кошмарна“, но „единствените хора на Земята, които наистина ще могат да накарат президента Тръмп да промени курса, са самите американци“.
Бъдещето
Легендарният канадски бард Ленард Коен някога пееше, че „във всичко има пукнатина. Така светлината влиза в нея“. За Канада този лъч на надежда може би дойде в телефонния разговор между Карни и Тръмп миналата седмица. Президентът нарече Карни „Марк“ и „премиера“, след като месеци наред тролваше бившия канадски премиер Джъстин Трюдо като „губернатор“ на „51-вия щат“.
Оттогава Тръмп спря социалните си мрежи и Овалния кабинет в Канада. Може би е твърде зает с останалата част от света, тъй като последиците от новия му тарифен режим рефлектират върху целия свят.
Но когато става въпрос за САЩ, канадците са готови да приемат всичко за даденост. В петък Карни се върна към предизборната си кампания, след като прекара два дни в кабинета на премиера в Отава. Той отиде в Монреал, бизнес център на франкофонската провинция на Канада Квебек, за да обещае повече финансиране на канадската Broadcasting Corporation, ако бъде избран.
„Френската култура и език са в центъра на идентичността на Канада и днес тази идентичност е открито заплашена от президента на Съединените щати“, каза Карни.
„Президентът Тръмп иска да асимилира нашата култура, тази култура, която определя Квебек и цяла Канада. Но ние никога няма да позволим това да се случи. Ние ще защитим нашата култура“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм