Канадска тийнейджърка, заразена с птичи грип H5N1, се възстанови напълно, съобщиха изследователи. Генетичен анализ на вируса показа тревожни мутации, улесняващи заразяването на човешки клетки и причиняване на тежки заболявания.
Случаят е публикуван в специално издание на New England Journal of Medicine за H5N1 случаи в Северна Америка.
Канадската тийнейджърка, на 13 години, постъпила в болница след два дни конюнктивит и един ден с висока температура.
Здравословното ѝ състояние се влошило с кашлица, диария и повръщане, водещо до дихателна недостатъчност и хемодинамична нестабилност. Тестовете показали високи нива на вируса H5N1 и тя била поставена на животоподдържаща система ECMO.
Тийнейджърката е лекувана с антивирусни лекарства, включително Tamiflu, както и плазмена терапия срещу цитокинова буря. На осмия ден след постъпването ѝ в болницата тя е тествана отрицателно за вируса.
Изследователите отбелязаха, че вирусът се задържал по-дълго в долните дробове, отколкото в горните дихателни пътища.
Генетичният анализ показал, че вирусът е подобен на версията D1.1, циркулираща сред дивите птици.
Същата версия е открита при пациент в Луизиана, където вирусът показал мутации, улесняващи репликацията в човешки клетки. Тези мутации вероятно са възникнали в пациента и не са били налични в дивата природа.
Дженифър Нузо, директор на Центъра за пандемии в Браун, нарече откритието „тревожно“. Тя предупреди, че вирусът може да се променя при хората и да причинява по-тежки симптоми.
„Това не е вирус, който искате да получите,“ подчерта Нузо.