Карабинов пред Искра.бг: В България цената на корупцията не е забранително скъпа!

Карабинов е категоричен, че най-важното е да избираме ръководители, които не са мутри и рекетьори

2
59
Йордан Карабинов
Йордан Карабинов. Снимка: Личен архив

„Най-важното нещо е да избираме ръководители, които не са крадци, мутри и рекетьори! Когато имаш на върха на пирамидата мутра-рекетьор или крадец, нищо няма да стане! Рибата се вмирисва от главата. Това е основното – кметът, министърът, министър-председателят, ръководителят на държавната фирма не трябва да е крадец!“

В това бе категоричен пред Искра.бг Йордан Карабинов, автор на книгата „Система за превенция на корупция и измами“, която може да бъде закупена от следния сайт: https://stopcorruption.bg/store/sistema-za-preventsiya-na-koruptsiya-i-izmami

Той подчерта, че мутрите-рекетьори са агресивни и даде пример с некорумпираните политици и разследващи журналисти, които са си позволили да надават глас и да изобличават корумпираните на всички нива в нашата държава. Тези политици и журналисти са атакувани, рекетирани и разбивани социално-икономически, защото са си позволили да нададат глас срещу корумпираните в нашата държава:

„Мутрите-рекетьори не се усмихват в ъгъла. Те са агресивни, брутални и безскрупулни. Те са на върха на държавата, репресивните служби и регулаторите ! Или хората, които са на върха на държавата, са в техни зависимости!“

Карабинов обясни пред Искра.бг, че целта на неговата книга „Система за превенция на корупция и измами“ е ако някой ръководител на организация има желание, тя да му бъде като инструментариум – чете и внедрява

„Лайтмотивът на всички ректьори, крадци и боклуци е, че корупцията е нещо нормално. Тя е нещо естествено. Тя е още от турско време при нас. Те се стараят да го нормализират и изобщо никой да не им противоречи. Плащай на мен и няма да имаш проблеми! Това е идеята!“, посочи още авторът на книгата. 

Той е един от основателите на Антикорупционния фонд /АКФ/ и като такъв разказа, че при пускане на сигнал се случват меко казани странни неща:

„Вместо да викат рекетьорите, те викат нас да даваме показания. Разбирате ли колко е изкривена и перверзна системата – прокуратура и други правоохранителни органи. Те те викат теб на разпит, вместо да проверяват другите. Ние им подаваме официален сигнал – от името на АКФ.“ 

„Законът за податели на защита на подателите на сигнали е абсолютна пародия и това е закон за защита на корумпираните, корупционерите и техните помагачи. За да бъде нещо ефективно, корупцията трябва да бъде направена забранително скъпа. Там има един член, че първо се търси отговорност за последните две години, след това няма защита. Това е амнистия и това са си го гласували политиците. Ако аз издам самоличността на информатор, подател на сигнал, наказанието е между 2000 и 7000 лева – смехотворно. Ако аз упражня санкция срещу вас, пак глобата е между 4000 и 7000 лева. Тези санкции не са забранително скъпи, те са смехотворни!“, посочи още Карабинов и допълни:

„Който подаде сигнал, веднага го дискредитират професионално, социално и икономически. Уволняват него и свързаните с него хора – роднини, фирми, структури, абсолютно безмилостно.“

Според Карабинов давността трябва да бъде увеличена на 10 години, а ако бъде упражнена репресия върху подател на сигнал за корупция, глобата трябва да стане 20 000 лева и това да е нейният минимален и първоначален размер. Нещо повече:

„Ако някой упражни репресия – глоба 20 000 лева, уволнение и забрана да работи в държавната администрация до живот! В България цената на корупцията не е забранително скъпа!!!“

Карабинов подчерта, че и в други демократични държави по света се краде и даде пример със САЩ, Великобритания и Германия. Но в същото време там хората не усещат корупцията всеки ден в живота си. Напротив. Те имат подреден живот във всяко едно отношение. Докато в България корупцията може да бъде видяна навсякъде – по магистралите, пътищата, в болниците и т.н. 

Йордан Карабинов – човекът, който знае как да преборим корупцията!

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]

trackback

[…] […]