„От 2021 г. може да се въведе наборната военна служба, ако сега държавата започне да работи по темата. Няма да е лесно, но и няма да е толкова скъпо, колкото се опитват да ни обясняват“, каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов по време на националния събор на запасното воинство в България през уикенда.
Според Каракачанов възстановяването на наборната военна служба e абсолютно задължително, тъй като на практика армията няма резерв. Той уточни, че ако сега се случи нещо и се наложи да се мобилизират младите хора между 18 и 30 години, те ще се окажат „пушечно месо и лесни мишени“, предаде БНР.
В началото на август на портала за обществени поръчки на министерството бе публикуван проект за изменение на закона за резерва на въоръжените служби. С измененията се създава така наречената „доброволна казарма“, за което Каракачанов настоява още от предишния мандат на парламента, когато беше депутат.
Предлага се създаването на „срочна служба в доброволния резерв“, която да включва период от време (до 6 месеца), през който пълнолетен български гражданин преминава военна подготовка и изпълнява задачи в състава на военни формирования от въоръжените сили като резервист.
Министърът допълни, че използваните досегашни аргументи срещу връщането на наборната казарма „вече не важат“, тъй като много страни от ЕС и наши съседки са върнали наборната служба, а в някои никога не е била отменяна.
По официални данни свободните места са около 5500, но неофициално се говори за над 6000. Поне 20% от армията са кухи бройки, зад които липсват хора. Самата армия признава, че в някои съединения има дори 25% недокомплект, като най-тежко е положението в Сухопътните войски.
„Анализите показват, че в рамките на следващите 10–15 г. България няма да разполага с достатъчно подготвени граждани за защита на отечеството, придобили статус на запасни, с които да бъдат окомплектовани военновременните формирования“, пише в мотивите към закона за доброволната военна служба.