Министърът на икономиката Емил Караниколов обяви, че арестите няма да докарат вода в Перник. Той отказа да заеме категорична позиция по въпроса дали Нено Димов е единственият виновен и дали той изобщо е виновен за кризата в миньорския град. Караниколов подчерта пред „БНТ“, че това е работа на прокуратурата и на съда.
Самият министър на икономиката не смята, че има вина за тежката ситуацията с липсата на питейна вода в Перник. Той обясни, че досега управляващите са гледали да държат язовирите пълни на 60% от техния обем, за да може, ако има силни дъждове, да няма наводнения.
Сега обаче те вече смятат, че това не е решение и трябва да се осъществява мониторинг още откъдето тръгва водния ресурс.
Ето какво още каза Караниколов:
„ВиК холдингът е първа стъпка и бързо решение, но трябва да създадем система за мониторинг, да инвестираме в науката.“
Той подчерта, че има специалисти, но е съвсем друг въпросът дали до момента те са били използвани по най-добрия начин. Според икономическия министър е загубено познаването на природата.
Що се отнася до финансовата страна на въпроса той беше категоричен, че в момента икономиката позволява да бъдат инвестирани средства.
От неговите думи стана ясно, че оттук нататък мениджърите на държавните предприятия ще бъдат избирани с конкурси и ще имат мандати.
По отношение на обвиненията, че това правителство вкарва държавата от криза в криза Караниколов каза, че и следващите кабинети ще бъдат по този начин и именно това са ангажиментите на управляващите – да реагират адекватно в такива ситуации.
Кой е в ареста заради водната криза в Перник?
Към настоящия момент трима души са в ареста заради водната криза в Перник. За постоянно е задържан бившият министър на околната среда и водите Нено Димов. Аргументът на прокуратурата, който съдът прие, беше, че той може да повлияе на разследването по случая.
Димов е обвинен, че в разрез със закона е позволявал водоползване от язовир „Студена“ за промишлени нужди на определени дружества, въпреки че е бил информиран чрез официални доклади, че нивото на водоема намалява.
Пред съда, докато беше гледана неговата мярка, той обяви, че е утвърждавал графиците, които са му подавали експертите и никога не е бил в разрез с тях.
От прокуратурата обаче твърдят другото. Те смятат, че има умишлена безстопанственост, защото двете предприятия са купували водата по 0,13 лева, докато за хората в Перник тя е 2 лева за кубик.
Вчера бяха арестувани още двама души и им бяха повдигнати обвинения. Става въпрос за временно изпълняващата длъжността кмет на града Севдалина Ковачева. Тя е била зам.-кмет по културата, но е замествала Вяра Церовска, докато е била в предизборна кампания.
Именно тогава при Севдалина Ковачева е пристигнал доклад от ВиК-Перник, че водният ресурс на язовир „Студена“ е значително намалял. Имало е и предложение за въвеждане на режим. Ковачева обаче не е предприела необходимите стъпки по въпроса, твърдят от държавното обвинение.
Към наказателна отговорност е привлечен и бившият управител на ВиК-Перник Иван Витанов. Той е обвинен в умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни сделки.
Според прокуратурата настъпилите вреди са на обща стойност 11 милиона и 690 хиляди лева, което е стойността на 7 милиона кубически метра вода за питейно битови нужди.