Сърдечно-съдови заболявания са група болести, които засягат сърцето и кръвоносните съдове, и обхващат всички заболявания на сърдечно-съдовата система. Причините за сърдечно-съдовите заболявания са различни. Най-честите са артериалната хипертония и атеросклерозата.
Промените във времето и на температурите и смяната на сезоните обикновено е предизвикателство за целия организъм. Особено чувствителни са хората със сърдечно-съдови заболявания /ССЗ/. Това са хора с хипертония, сърдечна недостатъчност, аритмии, исхемична болест на сърцето, след преживян инфаркт или инсулт и др. Всяка година над 20 млн. души по света умират от сърдечно-съдови заболявания. В България този брой е между 70-80 хил.
По темата разговаряме с кардиолога д-р Диян Господинов, началник на Интензивен кардиологичен сектор в голяма многопрофилна болница в Бургас. Той каза специално за Искра.бг:
„За да се постигне устойчива адаптация към температурна вариация от 5-10 °C са необходими между 7 и 12 денонощия. Здравият човек е способен достатъчно бързо да се адаптира към промените. Проблемът тук настъпва за хора, които имат известно сърдечносъдово заболяване и са поли- или коморбидни. Ниските температури и зимният сезон се считат за критичен период за пациентите със сърдечно-съдови заболявания, причинявайки спазъм на периферните и коронарните съдове. Това от своя страна води до намаляване на количеството кислород, което достига до тъканите и съответно води до исхемия на миокарда, т.е. кислороден глад на сърдечния мускул.“
„Влошава се кръвообращението и се повишава кръвното налягане и сърдечната честота. Съответно антихипертензивната терапия или терапията за високо кръвно, предписана от специалист, често се оказва недостатъчна за оптимален контрол на кръвното налягане. Това може да доведе до обостряне на хронични или поява на нови сърдечно-съдови заболявания. По тази причина е добре хората със ССЗ и вариации в артериалното налягане да посещават своя кардиолог 2 пъти годишно. Веднъж преди началото на летния и веднъж преди началото на зимния сезон. Едно незначително нещо, което ни отнема минутка, но може буквално да ни спести развитие на сърдечно-съдово заболяване и в последствие сърдечно-съдов инцидент е редовно да измерване нашето артериално налягане. За сърдечно болните хора с добър контрол на АН е достатъчно 3-4 пъти седмично. За хората без установено заболяване поне веднъж месечно при липса на оплаквания“, подчерта кардиологът. Той посъветва:
„Много важно е хората , които имат оплаквания от болка и стягане в гърдите, лесна умора, поява на отоци по долните крайници да не чакат „да им мине“, а да посетят своите лични лекари, които при необходимост да ги насочат към кардиолог.“
Голяма част от заболяванията се дължат и на семейната обремененост. Коронарната артериална болест, периферната артериална болест и инсултът включват атеросклероза. Тя може да бъде причинена от тютюнопушене, диабет, високо кръвно налягане и висок холестерол. Друга съществена причина, която може да доведе до атеросклероза са затлъстяването, недостатъчна физическа активност, нездравословно хранене и прекомерна употреба на алкохол.
Според проучвания около 90% от сърдечно-съдовите заболявания са предотвратими при ранно диагностициране на здравословните проблеми и вземане на навременни мерки. Повечето такива заболявания засягат хората в по-напреднала възраст, но през последните години все повече млади хора страдат от сърдечни проблеми.
Д-р Диян Господинов завършва медицина през 2016 година в Стара Загора. От 2017-2021 г. специализира кардиология към Медицински Университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов“-Варна. Специалност Кардиология придобива в София през 2021 г. От същата година работи по магистратура по „Здравен мениджмънт“. Професионалните му интереси са насочени в областта на ехокардиографията и превантивната кардиология. 0т 2022 г. д-р Господинов е редовен докторант с тема на дисертационния труд насочен към сърдечната недостатъчност. Автор и съавтор е на няколко публикации в международни списания. Има участия на конгреси и семинари в страната. Преподава на студенти по медицина в Стара Загора.