Кариесът сред децата: Защо епидемията продължава въпреки усилията и Националната програма?

Добрата устна хигиена е първият основен фактор срещу кариеса и заболявания в устата

0
36
Д-р Борислав Миланов, Михаил Ненов, д-р Светослав Гачев и д-р Васил Йовковч
Д-р Борислав Миланов, Михаил Ненов, д-р Светослав Гачев и д-р Васил Йовков. Снимка: Искра.бг

Добрата устна хигиена е първият основен фактор срещу образуването на кариес и заболявания в устата. Тя се постига чрез детските пасти, които са с ниска концентрация на флуор, правилно миене два пъти на ден по 3 минути и чрез честата смяна на четката. Това стана ясно по време на конференция, свързана с Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години в Република България, рационалното хранене на нашите деца и съвместна работа по създаване на трайни навици, подобряващи не само индивидуалното здраве, но и повишаващи качеството на живот, която се проведе в Бургас. По повод програмата секретарят на Българския зъболекарски съюз /БЗС/ д-р Борислав Миланов коментира:

„Програмата е на Министерски съвет с пряк изпълнител Министерство на здравеопазването. Всяка година се определят 10 града, които са различни всяка година и в които ние провеждаме кръгли маси, на които отговаряме на въпроси и представяме от гледна точка на нашия професионализъм какво трябва да включва профилактиката. Ако предходни години акцентирахме върху силанизирането като един непопулярен и нов непознат медод, то от 3-4 години установихме, че колкото и да искаме няма как да включим всички деца, а идеята е тази информация да достигне до всички деца и резултатите да достигнат до тези деца.“

Създаването на трайни навици в децата от най-ранна възраст показват един много по-различен резултат от установения през 2010 г., категоричен е медикът. По думите му от стартирането на програмата през 2010 г. с колегите си е преминал през всякакви трудност, свързани с недоверието на обществото, с представяне на нещата по изкривен начин, с нелоялна конкуренция между специалистите, защото това е програма, която не може да обхване 10 000 лекари по дентална медицина, а определен брой.

„Постигаме резултати, които водят до изключително интерес към самата програма, изразен в това, че родителят още при приключване на предходната учебна година обикновено месеците май-юни търси информация кога стартира. Стартираме септември, което е свързано с началото на учебната година. Всичко това, което правим продължава да се развива“, категоричен е той.

Въпреки че 1 зъболекар се пада на 100 деца, кариесът си съществува като една епидемия, отчете от своя страна зам.-председателят на БЗС д-р Светослав Гачев. По думите му хранителната профилактика е най-важната изобщо за детското здраве:

„Българските ученици ги изхрана улицата. На практика 37 Наредба и тези столове, които ги има, децата докато слушат до 10-годишна възраст ходят и обядват там, но след това те отиват на улицата, защото смятат, че това не ги устройва, но тази хранителна профилактика е в основата на всичко.“

Всяко второ дете у нас е пълно и според последни изследвания българчетата не консумират плодове и зеленчуци. Той коментира и силанизирането у нас, като можете да чуете повече в следващото видео:

По време на конференцията стана ясно, че малко над 70% от 5-годишните деца в България имат кариес на млечните зъби. 12-годишните с кариес на постоянните зъби са поне 79%. При 57 000 деца на 18-годишна възраст в България /по данни на НСИ към 2021 година/ страдащите от кариес на постоянните зъби са повече от 90%. Ако възрастовата група бъде разширена, изследването на БЗС показва, че от 1 млн. деца у нас 792 000 имат кариеси.

Масово децата у нас имат кариеси. От БЗС смятат, че родителите им не полагат достатъчно грижи за оралната им хигиена

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments