Кърлежите се захващат много бързо, а през пролетния сезон са изключително активни. Това коментира заместник-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред „Нова телевизия“.
„Те се ориентират по издишания от нас въглероден двуокис и от топлината на тялото, така че много бързо се ориентират“, обясни експертът.
Колкото по-голям е един кърлеж, толкова е по-заразен, добави проф. Христова. Тя подчерта, че трябва да се пръска по-често срещу насекомите, защото действително дъждът отмива инсектицидът, но освен това трябва и да се коси тревата, за да може да изсъхва по-бързо.
„Май и до средата на юни е пикът на активност на кърлежите и е пълно навсякъде по парковете и градинките“, беше категорична тя.
Проф. Христова коментира и случая, при който от главата на дете бяха изкарани над 50 кърлежа. По думите й то е било нападнато от бебешката форма на кърлежите – ларвите. Те са с големина около 1 мм и са бели. Очевидно детето е попаднало на т.нар. гнездо, т.е. там, където са били снесени яйцата и са се излюпили ларвите.
Променящите се метеорологични условия и наличието на влага е подходящо за активиране на кърлежите, добави началникът на отдел „Паразитология“ към РЗИ Цезарина Илиева. Тя обясни, че е добре да се избягват неокосени места, суха растителност и да оглеждат телата си след разходка в парка.
Препаратите, с които се обработват зелените площи, не са опасни за домашните любимци. Въпреки това фирмите поставят тези табели и да предупреждават гражданите. Това заяви директорът на „Градски паркове и градини“ Милена Васева.