Катаргейт: Двама евродепутати загубиха имунитета си по дело за корупция

0
49
Европейски парламент.
Европейски парламент. Снимка: Пиксабей

Имунитетът на двама евродепутати беше отнет от европейските законотворци след искане от белгийските власти, разследващи корупционен скандал, който разтърси Европейския парламент, предава „BBC“.

Италианецът Андреа Козолино и белгиецът Марк Тарабела отричат да са извършили нарушение. Аферата Катаргейт се разгръща, когато гръцки депутат и трима други заподозрени бяха арестувани по съмнение в корупция и пране на пари. След това един от заподозрените се съгласи да „разкаже всичко“ като част от споразумение за признаване на вината.

Твърди се, че Пиер Антонио Панцери е ръководил мрежа, която е взимала подкупи от Катар и Мароко в замяна на влияние върху Европейския парламент. Около 1,5 милиона евро (1,3 милиона британски лири) бяха открити в брой при поредица от обиски в Брюксел и Италия. И Катар, и Мароко категорично отхвърлиха обвиненията, че се стремят да спечелят влияние върху евродепутатите. Въпреки това прокурорите твърдят, че Панцери е признал „наказателна отговорност“.

Домът на Тарабела пък беше претърсен миналия месец, когато белгийската полиция задържа четиримата заподозрени. След това прокурорите поискаха от парламента да снеме имунитета му от съдебно преследване, както и този на Козолино. И двамата бяха членове на лявоцентристката група на социалистите и демократите в парламента.

Гласуването се проведе с кратка церемония в рамките на няколко секунди, когато депутатите започнаха сесията на Европейския парламент в четвъртък сутринта. Те просто вдигнаха ръце, докато подробностите бяха прочетени.

Самият Марк Тарабела присъства на гласуването, проправяйки си път през тълпата репортери, докато влизаше в залата. След това той сподели, че е гласувал за снемане на имунитета си, „за да може да отговори на въпросите на разследващите и да помогне на властите да хвърлят светлина върху тази афера“.

Според доклада на парламента за Тарабела, той е заподозрян от следователите в подкрепа на „определени позиции в Европейския парламент в полза на трета страна в замяна на заплащане в брой“ в продължение на две години. Свидетелските показания срещу него предполагат няколко финансови инжекции на обща стойност 120,00-140 000 евро, се добавя в доклада.

„Разбира се, че отричам да има нещо нередно“, коментира той пред „BBC“. На въпрос дали някога е вземал пари, за да повлияе на процедурите в Европейския парламент, той беше категоричен:

„Никога в живота си!“

В доклада на парламента за италианския му колега се цитират разследващи за участие в престъпна организация и пране на пари. Адвокатите на Козолино заявиха миналия месец, че той е невинен и че е извършвал политическа дейност по „свободен и прозрачен начин, без да има нищо общо с разследваните престъпления“. Депутатът подаде оставка миналия месец като ръководител на парламентарната делегация, която работи с нациите от Магреб, включително Мароко.

Миналия месец прокурорите казаха, че Панцери, който е италиански бивш евродепутат, се е съгласил да предостави подробности за това как е работила схемата и кой е бил замесен в замяна на по-кратка присъда от една година затвор. Той ръководи неправителствена организация, наречена Борба с безнаказаността в Брюксел. Съпругата и дъщеря му бяха освободени от домашен арест миналата седмица като част от споразумението за признаване на вината.

Други трима заподозрени остават в затвора по подозрение за корупция и пране на пари:

  • Гръцкият евродепутат Ева Кайли беше лишена от ролята си на един от 14-те вицепрезиденти на парламента миналия месец, но отрича да е замесена в аферата
  • Съобщава се, че нейният партньор, бивш парламентарен помощник Франческо Джорджи, отчасти е признал за предполагаемата си роля
  • Николо Фига-Таламанка, който управлява неправителствена организация от същия ранг като Панцери, също отрече да знае нещо за скандала.
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments