Католическият свят посреща Великден в тотален локдаун. Редица европейски държави наложиха драстични рестрикции по време на най-светлия си християнски празник в опит да не увеличат разпространението на коронавируса в разгара на третата вълна.
Италия например влезе в строго тридневно блокиране, за да се опита да предотврати нарастване на случаите на COVID-19 по време на Великден. Сега всички региони са в „червената зона“ – най-високата степен на ограничения – тъй като страната се бори с около 20 000 нови случая на ден, предаде „BBC“.
Движението с несъществено значение е забранено, но на хората е позволено да споделят великденска трапеза у дома с други двама възрастни. Църквите също са отворени, но на богомолците се казва да посещават богослужения в рамките на своите региони.
За втора година папа Франциск ще предаде своето великденско послание на празния площад „Свети Петър“. След празничния уикенд различните региони ще останат в ограниченията на „оранжева зона“ или „червена зона“ до края на месеца. Ограниченията на Италия идват, тъй като страните в Европа се опитват да овладеят нарастването на случаите на вируса, докато се борят със забаваните доставки на ваксините.
Общо над 110 328 души са починали от коронавирус в Италия и има 3,6 милиона потвърдени инфекции. Измина малко повече от година, след като Италия стана първата западна държава, засегната от епидемия от коронавирус. През февруари 2020 г. на хората в много северни райони беше казано да останат у дома и по-късно заключването беше разширено и за останалата част от страната.
Свободното движение беше възстановено през юни, но Италия сега е изправена пред трета вълна от COVID-19. На 1 април тя регистрира 23 634 нови случая и 501 смъртни случая.
Според новите мерки за заключване всички несъществени магазини са затворени, а кафенетата и ресторантите изпълняват услуги само за вкъщи. Ограниченията в червената зона обикновено означават, че всички несъществени пътувания са забранени, но през Великденския уикенд се прави изключение, което позволява на хората да посещават приятели и роднини в техните региони.
Италианското правителство също обяви, че поставя 70 000 допълнителни полицаи под наблюдение в цялата страна, за да наложи правилата за заключване.
„Не е моментът да сваляме охраната си и да се освободим от това чувство на отговорност, показано досега“, заяви вътрешният министър Лусиана Ламоргезе пред вестник Il Messaggero и добави:
„Защото напредъкът, отчетен от кампанията за ваксини, най-накрая дава поглед към различен хоризонт, който ще ни позволи постепенно да се върнем към нормалното.“
В петък Световната здравна организация (СЗО) разкритикува „неприемливо бавното“ разпространение на ваксините в Европа и заяви, че сега ситуацията в региона е по-лоша, отколкото преди няколко месеца.
„Ваксините представляват най-добрия ни начин за излизане от тази пандемия … Разпространението на тези ваксини обаче е неприемливо бавно“, заяви в изявление директорът на СЗО за Европа Ханс Клуге.
„Трябва да ускорим процеса чрез увеличаване на производството, намаляване на бариерите пред прилагането на ваксини и използване на всеки отделен флакон, който имаме на склад, сега.“
Междувременно, докато обхватът на ваксините остава нисък, той каза, че страните от ЕС ще трябва да наложат блокировки и други мерки, за да компенсират закъсненията. Според СЗО само 10% от близо 900 милиона души в региона са имали еднократна доза коронавирусна ваксина.
По-рано тази седмица Франция, която в момента е изправена пред пик от около 5000 души в реанимация, обяви, че влиза в трето национално заключване за поне три седмици. Френските училища се връщат към дистанционното обучение и всички несъществени магазини вече са затворени. На хората е забранено да пътуват на повече от 10 км (шест мили) от дома без основателна причина.
И миналия месец германските власти обявиха, че страната ще бъде поставена в строго великденско заключване – само за да промени решението яколко дни по-късно. Германският канцлер Ангела Меркел нарече плана за блокиране от 1 до 5 април „грешка“ и заяви, че поема „крайната отговорност“ за обратния завой.