Битката за живот трябва да вземе превес над битката за гласове на избирателите, заяви министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на срещна с директора на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията /ECDC/ д-р Андреа Аммон. В срещата са участвали зам.-министрите на здравеопазването д-р Александър Златанов и д-р Димитър Петров, началникът на кабинета Лидия Чорбанова, съветникът на здравния министър проф. Мира Кожухарова, директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Кацаров и д-р Аммон са обсъдили епидемичната обстановка в България – основните предизвикателства в разгара на поредната вълна от COVID-19, ваксиналното покритие в сраната, както и връщането на учениците в училище. Според Кацаров ниската ваксинация е свързана с история ни, религия ни и народопсихология ни. Той посочи:
„От друга страна популистките правителства, които управляват страната ни през последните години, ни превърнаха в модел на корумпирана държава. Това е благоприятна среда за развитие на теории, които не са базирани на науката. Партиите правят всичко възможно да спечелят повече гласове, като прокарват антиваксърски мнения. В тази ситуация е много трудно да се прилагат непопулярни мерки. Дори най-меките ограничения са причина за протест. Чакаме изборите в неделя, да се успокоят политическите страсти и битката за живот да вземе превес над битката за гласове на избирателите.“
По време на срещата здравният министър припомни, че преди две седмици в страната е въведен „Зеленият сертификат“ за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от изследване за COVID-19. По думите му през този период над 250 000 души са се имунизирали с първа доза от ваксините срещу COVID-19 и допълни:
„Рязко се увеличи и броят на направените тестове. По този начин повече безсимптомни хора се изолират навреме, което спомага за намаляване разпространението на COVID-19. Сегашната вълна е най-тежка в сравнение с предишните. Над 30% повече са заразените, но общата смъртност е по-ниска, броят на хоспитализираните е по-малък. Това се дължи на възможността за лечение в извънболнична помощ в т. нар. COVID зони. Също така още през лятото разработихме и Национален план за справяне с пандемията.“
Д-р Аммон от своя страна посочи, че не само България е с ниски нива на ваксинация. Той уточни, че вирусът мутира и затова тази вълна е по-опасна. Медикът каза:
„Трябва да въвеждате мерки, които да са адаптирани към страната Ви. Много важно е до хората да стигат съобщения, на които те да вярват. В повечето държави лекарите са хората, на които най-много се има доверие.„
Здравният министър подчерта, че малко са ваксинираните ученици у нас на възраст между 12 и 18 години. Той се надява през тази седмица в клас да се върнат най-малките ученици от I до IV клас, а децата ще бъдат тествани два пъти в седмицата с щадящи тестове. По думите му учителите и персоналът, които нямат „Зелен сертификат“, също ще се тестват.