Жителите на община Казанлък се отправят към урните, за да гласуват на референдум, който ще реши съдбата на емблематичния Дом паметник на връх Бузлуджа. Въпросът, на който избирателите трябва да отговорят, е дали Общината да поеме управлението на монумента, известен със своята уникална архитектура и история.
Кметът на Казанлък Галина Стоянова подчерта, че основната цел е запазването на сградата и превръщането ѝ в туристическа атракция:
„Няма да позволим разрухата да продължи. Това е важна стъпка за съхраняване на историята за следващите поколения.“
Плановете включват:
– Консервация на покрива и поставяне на стъкла, които ще защитят мозайките.
– Използване на средства от Европейския съюз за първоначалната реставрация.
– Създаване на туристически център, който да привлича посетители от цял свят.
Изграден през 1981 г. с труда на близо 6000 души и финансиран от дарения, монументът на Бузлуджа е един от най-разпознаваемите символи на България. Въпреки че е изоставен и разграбен през годините, той остава в топ 10 на най-посещаваните изоставени сгради в света.
„Това е сграда, създадена от народа, за народа. Тя не бива да се оставя да рухне“, коментира фотографът Бедрос Азинян. През последните години Фондация „Бузлуджа“ успя да спре разрухата на впечатляващите мозайки – най-голямото мозаечно пано в света. Ето аргументи „за“ запазването:
– Културна стойност: Бузлуджа е част от националната и световната култура.
– Туристически потенциал: Сградата вече привлича внимание от чужденци, дори в сегашното си състояние.
– Финансиране от ЕС: Възможност за реставрация без директна финансова тежест за местния бюджет.
Референдумът за Бузлуджа е шанс за община Казанлък да запази емблематичния монумент и да го превърне в туристическа дестинация. Решението, което жителите ще вземат, е ключово за бъдещето на една от най-значимите сгради в България.