Върховният съд на Кения одобри използването на военна сила за възстановяване на реда след дни на протести срещу данъците, като в един момент задържаните препълниха полицията, съобщава „BBC“.
Съобщава се, че повече от 20 души са били убити по време на протестите в цялата страна, водени предимно от млади хора, които се противопоставят на плановете на правителството да увеличи данъците. В четвъртък бронирани военни машини патрулираха по улиците на столицата Найроби, докато полицията използваше сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите, които заплашваха да щурмуват президентския дворец.
Съдията заяви, че разполагането на военни е от решаващо значение за защита на правителствените обекти, но даде на властите два дни, за да уточнят колко време ще продължи разполагането, както и правилата за действие. Ето какво постанови съдия Лорънс Мугамби:
„Разполагането на военни по общ начин, без да се определи обхватът на тяхната дейност и продължителността на операцията им, е опасна тенденция, която може да доведе до милитаризация на страната.“
Адвокатското дружество на Кения, което беше подало петиция до съда да нареди на армията да се върне в казармите, заяви, че „уважава, но не е съгласно“ с решението.
В сряда президентът Уилям Руто се поддаде на натиска и заяви, че ще оттегли законопроекта за финансите, съдържащ непопулярните данъчни предложения, ден след като парламентът беше за кратко щурмуван и подпален от разгневени протестиращи.
Исаак Мваура, говорител на правителството, заяви пред програмата Newsday на „BBC“, че оттеглянето на законопроекта е „огромен удар за правителството, тъй като оставя голяма дупка в бюджета“.
„Това наистина е голям неуспех“, подчерта Мваура, като обвини „дезинформираните“ кенийци, че са се противопоставили на законопроекта. Той поясни:
„Имаше много добре организирана кампания, както на местно, така и на международно ниво, за дезинформация и дезинформиране на хората, за да могат те да предизвикат бунт.“
Законопроектът за финансите имаше за цел да повиши данъците, за да помогне за облекчаване на дълговото бреме на страната, както изискват кредиторите, включително Международният валутен фонд.
Много протестиращи се съмняват дали президентът ще приложи мерките за икономии, които обяви в сряда. Те са разгневени и от съобщенията за произволни отвличания на протестиращи и убийството на най-малко 23 души. Някои от тях призовават президента да се оттегли. Държавни служители са обвинени в отвличането на стотици хора, свързани с протестите.
Финансираната от държавата Национална комисия по правата на човека на Кения заяви, че е помогнала за освобождаването на повече от 300 души, които са били „незаконно задържани“. Мваура обаче отрече това, като заяви, че „престъпни елементи, които искат държавен преврат“, са се опитали да се възползват от мирните протести.