КЕВР не констатира нарушения при сметките за топлоенергия за април

0
42
дружество "Топлофикация София"
"Топлофикация София". Снимка: Facebook

Не са установени нарушения на показателите за качество на топлофикационните услуги в „Топлофикация София“ през април. Това съобщиха от Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ след извършена проверка, уточнявайки, че дружеството е приложило във фактурите на абонатите утвърдената от регулатора цена на топлинната енергия.

Извършената инспекция в дружеството е извършена след публикации за високи сметки по фактурите на абонатите за периода между 1 и 30 април. След това е изготвен доклад, в който пише, че април 2023 г „Топлофикация София“ ЕАД е приложила утвърдената на 1.07.2022 г. с решение на Комисията цена на топлинната енергия от 137,86 лв./MWh без ДДС. Предоставените данни показват също, че през периода гарантираните параметри на горещата вода и на топлоносителя след абонатната станция са били в съответствие с Показателите за качество на топлоснабдяването.

Регистрирани са общо 132 кратковременни прекъсвания, довели до спиране на топлоподаване на определени участъци от мрежата, но нито едно от тях не е било с продължителност над 48 часа. Обработени са 284 жалби на клиенти, като в тях няма данни за превишаване на нормативно допустимата температура на топлоносителя след абонатната станция.

Данните показват, че само 6% от битовите клиенти на „Топлофикация София“ ЕАД са заявили реален месечен отчет на потребената топлинна енергия и са получили начислени фактури за април 2023 г. Останалите 94% от клиентите получават месечни фактури, базирани на прогнозно потребление, което се изчислява съгласно Методиката за дялово разпределение на топлинната енергия в сгради – етажна собственост.

За април 2022 г. доставената топлинна енергия е 295 116 MWh, при средномесечна температура на въздуха 10,5 ℃. За сравнение, през същия период на 2023 г., е доставена 353 370 MWh топлоенергия, при средномесечна температура на въздуха 9,0 ℃. – с 58 254 MWh или близо 20% повече, при разлика в температурите на въздуха от 1,5 ℃. През 2022 г. отоплението е спряно на 26-ти април, докато през 2023 г. е продължило до 1 май. Броят на работните дни, определящ месечните дължими суми за енергия за отопление при клиентите, е бил по-малък от броя на работните дни през м. април 2023 г.

Независимо, че формирането на месечните фактури е извън регулаторните правомощия на КЕВР, анализът на данните показва, че по-високите сметки за април са заради прогнозните начисления, извършени съгласно Методиката за дялово разпределение на топлинната енергия, по-ниската температура на външния въздух и по-дългия период на отопление спрямо април на предходната година (брой дни с отопление). След отчет на средствата за дялово разпределение клиентите следва да получат изравнителни сметки, в които ще бъде отразена реално потребената от тях топлинна енергия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments