„Ако хранилището в Чирен не бъде запълнено 100% и не заработи газовата връзка с Гърция, има риск за доставка на газ към потребителите и топлофикациите.“
Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ Станислав Тодоров. По думите му все още няма подписан договор за доставка на американски втечнен газ. Той коментира пред „БНТ“:
„Водят се преговори, но все още няма подписан договор, който трябва да се одобри от КЕВР. Второто нещо, което трябва да се случи, за да гарантираме потреблението в страната е да напълним Чирен на 100%, сега е на 23%. С около 15% трябва да се пълни Чирен от тук нататък без да се пропуска дори един ден, за да може да се напълни до октомври. Третото нещо, което трябва да се случи, е газовата връзка с Гърция да е построена и оперираща.“
Тодоров отбеляза, че се спекулира с режим на тока в България. Шефът на КЕВР посочи, че у нас се произвежда два пъти повече, отколкото се консумира. Според него ако кризата се задълбочи има вариант да се спре износа на електроенергия. По думите му по-евтината енергия ще е през деня, а не през нощта. Той обясни:
„В България и в съседните държави се инсталират много фотоволтаични инсталация и през деня между 12:00 и 16:00 часа е най-ниска енергия през цялото денонощие. У нас се произвежда голяма част от електричеството в целия Балкански полуостров, имаме излишък от електричество и заедно с АЕЦ-Козлодуй българските потребители могат да получат електричество на сравнително ниска цена.“
Шефът на КЕВР подкрепя промените, предложени от Министерство на енергетиката /МЕ/ и „Има такъв народ“ /ИТН/ в Закона за енергетиката, за използването на нов механизъм – блоктарифи. По думите му те ще защитят най-уязвимите потребители, тези с най-ниско потребление. По думите му обаче не трябва да се бърза с блоктарифите, защото за битовите потребители са осигурени „поносими цени“ за следващата година.
Тодоров отбеляза, че повишението на цената на парното се дължи на факта, че България не произвежда газ и трябва да я внася.