Днес Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определи цената на природния газ за август. Тя е с 2,25 на сто по-ниска спрямо тази през юли и е 18,67 лева за мегаватчас (без цени за достъп, акциз, ДДС и пренос). Намалението спрямо юли, когато цената е била 19,10 лева за мегаватчас, е с 0,43 лева.
…
На 10 юли „Булгаргаз“ внесе заявление в Комисията за 2,2% по-висока цена на природния газ за 8 месец на годината. Той трябваше да се търгува за 19,52 лева.
Откъде се получава разликата – от исканото поскъпване до поевтиняването?
От ръководството на „Булгаргаз“ коментират, че на 23 юли са получили писмо от Комисията. В него се искало да бъдат предоставени на отчетни ценообразуващи елементи, които към момента на внасяне на заявлението – 10 юли, не са били известни. Именно заради това на 1 август „Булгаргаз“ е изготвила и внесла актуализирано заявление за утвърждаване цена на природния газ за август на 2020 година, с включени исканите от КЕВР отчетни стойности на ценообразуващи компоненти към 31 юли.
По този начин пети месец се запазва тенденцията за поевтиняване на синьото гориво. Понижаването започна от 1 април – когато бяха изменени условията по договора между „Газпром експорт“ и „Булгаргаз“, след като във формулата за определяне колко да струва горивото у нас се даде превес на цените на газовите хъбове в Европа, а тежестта на петролната компонента е по-малка. До 31 март газът струваше 44,04 лева за мегаватчас, пише „24 часа“.
От регулатора обявиха, че в приетото от КЕВР решение е било отчетена предложената от „Булгаргаз“ актуализирана цена на природния газ, а в нея са били отразени постъпилите данни за пазарните индекси на европейските газови хъбове към 31 юли, както и средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари за юли на Европейската централна банка.
В цената на природния газ за август са включени цената на природния газ на входа на газопреносните мрежи, компонента за „обществена доставка“, както и за покриване на разходите на „Булгаргаз“ за съхранение на количества в подземното газово хранилище „Чирен“ в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации. В нея не са включени цени за достъп и пренос през газопреносната мрежа, които клиентите следва да заплащат на крайните снабдители.
При утвърждаването на цената на природния газ КЕВР отчита заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар, променените условия по договора между „Булгаргаз“ и „Газпром экспорт“ и усреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо чуждестранната валута, в която се заплаща внасяния природен газ. Правомощията на Комисията са единствено да установи дали заявлението на обществения доставчик „Булгаргаз“ отговаря на изискванията на Наредба №2 за регулиране на цените на природния газ и на договора за доставка между двете дружества.