Ким Чен-Ун е присъствал на трети тест на хиперзвукова ракета

0
17
Ким Чен Ун
Снимка: Wikimedia Commons

Северна Корея съобщи, че е извършила поредния тест на хиперзвукова ракета под ръководството на лидера си Ким Чен-Ун. Държавните медии предадоха, че изстреляната вчера ракета успешно е направила завой, преди да достигне целта си в морето на разстояние около 1000 км. Това е третият докладван тест на хиперзвукова ракета от Северна Корея, която е разработена по такъв начин, че може да избегне откриване от балистичните ракети за по-дълго време.

Присъствието на Ким по време на изпитанието вероятно означава, че технологията се е подобрила, твърдят анализатори. Зачестилите тестове на ракети, както изглежда, са част от новогодишните цели на Ким, който обеща да укрепи отбранителните способности на Северна Корея. Всичко това се случва в момент, когато шест други държави, включително САЩ, излязоха със съвместно изявление, в което разкритикуваха остро демонстративно проведения тест на друго ядрено оръжие от миналата седмица, и призоваха Севера да прекрати „дестабилизиращите си действия“ в региона.

Първоначално южнокорейските военни сили омаловажиха твърденията за хиперзвуковата ракета, но по-късно заявиха, че тя е демонстрирала „подобрение“ в сравнение с предишни тестове, предаде новинарският сайт „Yonhap“. Севернокорейският държавен вестник „KCNA“ изказа похвали за проведения тест, като заяви, че „отличната маневреност“ на ракетата е била потвърдена по удивителен начин чрез последния изстрел. В официален доклад се твърди, че ракетата е извършила 600-километров полет, последван от 240-километрово „маневриране във вираж, преди да порази целта си. За първи път изолираната нация съобщи за провеждането на тест на хиперзвукова ракета през септември 2021 г.

Защо хиперзвуковите ракети на Северна Корея будят такова безпокойство?

Хиперзвуковите ракети са опасни по няколко причини. За разлика от балистичните ракети, които се движат по-много по предсказуема парабола, което ги прави уязвими за прихващане, хиперзвуковите оръжия могат да се движат странично, близо до земната повърхност и да поразяват мишени за много по-кратко време. Освен това хиперзвуковите оръжия могат да достигат скорост, надвишаваща пет пъти скоростта на звука или около 6 200 км/ч. (3 850 мили в час). Всички тези характеристики ги правят по-трудни за проследяване и атакуване.

Според кореспондента по сигурността на „BBC“ Франк Гарднър тези хиперзвукови ракети са обезпокоителни и поради това, че държат останалите страни в неизвестност относно въпроса дали носят конвенционална бойна глава с висока експлозивност или ядрена.

Както е известно, преди време Северна Корея се присъедини към малък брой държави, включително САЩ и Китай, които се опитват да разработят хиперзвукови ракети. По време на последното такова изпитание Ким призова за укрепване на „стратегическите военни сили на страната както в количествено, така и в качествено отношение„, предаде южнокорейската информационна агенция „Yonhap“. За първи път от март 2020 г. насам е известно, че лидерът е присъствал на изстрелване на ракета с такива характеристики, а публичността около появата му е била значителна, твърдят анализатори. САЩ и ООН непрекъснато предупреждават и налагат санкции, за да възпрат Северна Корея от опити с оръжия, но Ким Чен-Ун продължава да не ги спазва.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments