Севернокорейският лидер Ким Чен Ун призова правителствените служители да извършат „фундаментална трансформация“ в селскостопанското производство, съобщиха държавните медии във вторник, на фона на опасения, че недостигът на храна в страната се влошава, предава „Агенция Ройтерс“.
Ким заяви, че постигането на целите за производство на зърно тази година е основен приоритет и подчерта важността на стабилното селскостопанско производство по време на втория ден от седмото разширено пленарно заседание на 8-ия централен комитет на Работническата партия на Корея в понеделник, според държавната информационна агенция KCNA.
Докладът не уточнява какви мерки ще предприеме Северна Корея, но Ким подчерта, че промените трябва да се случат през следващите няколко години. Колективните ферми представляват по-голямата част от селското стопанство на Северна Корея, според изследователи. Такива ферми обикновено приемат множество дребни фермери, които произвеждат култури с общ труд.
Забележката на Ким идва на фона на съобщенията за нарастващ недостиг на храна в страната, въпреки че Северна Корея отрече предположенията, че не може да осигури провизии за своите граждани.
По-рано този месец Министерството на обединението на Южна Корея заяви, че продоволствената ситуация в Севера „изглежда се е влошила“. Министерството заяви по това време, че е рядкост Северна Корея да обяви специална среща за стратегията за селското стопанство, която е планирана за края на февруари. В обръщението си на срещата в понеделник KCNA изтъкна, че Ким е споменал „важността на растежа на земеделските производителни сили“ за осигуряване на социалистическото строителство.
Северна Корея е подложена на строги международни санкции заради програмите си за ядрени оръжия и балистични ракети, а икономиката ѝ е допълнително обтегната от строги самоналожени гранични блокирания, насочени към спиране на огнища на COVID-19.
Пълният мащаб на недостига на храна в Северна Корея не е ясен, но в доклад от януари базираният в САЩ проект „38 North“ заяви, че хранителната несигурност е най-лоша след глада, който опустоши страната през 90-те години. В доклада се казва:
„Наличието на храна вероятно е паднало под нулевия минимум по отношение на човешките нужди.“
Стремежът на Северна Корея към самозадоволяване означава, че почти целият ѝ запас от зърно се произвежда в страната, но това прави страната уязвима, установи 38 North. Докладът заключва:
„Постигането на адекватна селскостопанска продукция в неблагоприятните почви на Северна Корея, по ирония на съдбата, доведе до силна зависимост от вносни стоки и остави страната изложена на глобални сътресения, дипломатически конфликти и неблагоприятно време.“
Дългосрочното решение на проблемите се крие отчасти в разрешаването на противопоставянето относно ядрените оръжия и санкциите, но изисква и икономически реформи.
Започването на вътрешни икономически реформи ще освободи производствения капацитет на Северна Корея и ще ѝ позволи да изнася промишлени продукти и услуги, с които да се търгува, да печели валута и да внася насипни зърнени храни на търговско устойчива основа, твърди „38 North“.