Ким Чен Ун обеща „пълна подкрепа“ за Русия в Украйна, а Путин обяви споразумение за укрепване на връзките

0
65
Ким Чен Ун и Владимир Путин.
Ким Чен Ун и Владимир Путин. Снимка: Фейсбук страницата на Владимир Путин

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун обеща пълна подкрепа за войната на Русия в Украйна, преди да започне среща на четири очи с руския президент Владимир Путин в Пхенян в сряда, в опит да разширят икономическото и военното си сътрудничество и да покажат единен фронт срещу Вашингтон, предава „Асошиейтед прес“.

В речта си преди срещата на върха Путин благодари на Ким за подкрепата в Украйна и заяви, че двете страни ще подпишат споразумение за засилване на партньорството си, тъй като и двете страни „се борят срещу империалистическата хегемонистична политика на САЩ и техните сателити срещу Руската федерация, сочат бележки, предадени от руските държавни информационни агенции ТАСС и РИА Новости.

Посещението на Путин идва на фона на нарастващата загриженост относно оръжейното споразумение, в което Северна Корея предоставя на Русия крайно необходими боеприпаси за подхранване на войната на Москва в Украйна, в замяна на икономическа помощ и трансфер на технологии, които биха могли да засилят заплахата, която представлява програмата на Ким за ядрени оръжия и ракети.

Северна Корея е подложена на тежки санкции от страна на Съвета за сигурност на ООН заради оръжейната си програма, докато Русия също е подложена на санкции от страна на САЩ и западните си партньори заради агресията си в Украйна.

Заедно с Китай Русия осигурява политическо прикритие на продължаващите усилия на Ким да увеличи ядрения си арсенал, като многократно блокира усилията на водените от САЩ държави да наложат нови санкции на ООН срещу Севера заради оръжейните му опити.

През март руско вето в ООН сложи край на наблюдението на санкциите на ООН срещу Северна Корея заради ядрената ѝ програма, което предизвика обвиненията на Запада, че Москва се опитва да избегне контрол, тъй като купува оръжия от Пхенян за употреба в Украйна. Представители на САЩ и Южна Корея заявиха, че обсъждат варианти за нов механизъм за наблюдение на Севера.

Южнокорейски анализатори твърдят, че Ким вероятно ще търси по-силни икономически ползи и по-модерни военни технологии от Русия, въпреки че по-чувствителните му дискусии с Путин вероятно няма да бъдат оповестени публично.

Въпреки че военната ядрена програма на Ким вече включва разработване на междуконтинентални балистични ракети, които потенциално могат да достигнат континенталната част на САЩ, той може да се нуждае от външна технологична помощ, за да постигне значителен напредък в програмата си. Вече има възможни признаци, че Русия помага на Северна Корея с технологии, свързани с космически ракети и военни разузнавателни сателити, които Ким определи като изключително важни за наблюдението на Южна Корея и за засилване на заплахата от неговите ракети, способни да носят ядрено оръжие.

Според неотдавнашен доклад на Института за стратегия за национална сигурност, мозъчен тръст, управляван от главната шпионска агенция на Южна Корея, Северът може също така да се стреми да увеличи износа на работна ръка за Русия и други незаконни дейности, за да натрупа чуждестранна валута, пренебрегвайки санкциите на Съвета за сигурност на ООН. Вероятно ще бъдат проведени разговори за разширяване на сътрудничеството в областта на селското стопанство, рибарството и минното дело и за по-нататъшно насърчаване на руския туризъм в Северна Корея, заяви институтът.

Във Вашингтон държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че посещението на Путин в Северна Корея илюстрира как Русия се опитва „в отчаянието си да развива и укрепва отношенията си с държави, които могат да ѝ осигурят това, от което се нуждае, за да продължи агресивната война, която започна срещу Украйна.

„Северна Корея предоставя значителни количества боеприпаси на Русия … и други оръжия за използване в Украйна. Иран предоставя оръжия, включително безпилотни летателни апарати, които са използвани срещу цивилни граждани и гражданска инфраструктура“, заяви Блинкен пред репортери след срещата си с ръководителя на НАТО Йенс Столтенберг във вторник.

Напрежението на Корейския полуостров е в най-високата си точка от години, като темпото на оръжейните изпитания на Ким и комбинираните военни учения с участието на Съединените щати, Южна Корея и Япония се засилват в цикъла „титла срещу титла. Кореите също така водят психологическа война в стила на Студената война, при която Северна Корея пуска тонове боклук върху Юга с балони, а Югът излъчва антисевернокорейска пропаганда по високоговорителите си.

България все още е на челните места в класацията за смъртни случаи на пътя в ЕС

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments