Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун планира да пътува до Русия този месец, за да се срещне с президента Владимир Путин. Това заяви американски официален представител на американския партньор на „BBC“ „CBS“.
Двамата лидери ще обсъдят възможността Северна Корея да предостави на Москва оръжия за подкрепа на нейната война в Украйна, уточни служителят. Точното място на планираната среща не е ясно.
Не беше направен коментар по информацията, разпространена и от други американски медии, от Северна Корея и Русия. Източници коментираха пред „New York Times“, че Ким най-вероятно ще пътува с брониран влак.
Възможната среща идва, след като Белият дом заяви, че има нова информация, че преговорите за оръжия между двете страни „активно напредват“.
Колко тревожен е съюзът между Путин и Ким Чен Ун?
Говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби заяви, че руският министър на отбраната Сергей Шойгу се е опитал да убеди Пхенян да продаде артилерийски боеприпаси на Русия по време на скорошно посещение в Северна Корея. Оръжията, които са обсъдени на срещата, включват междуконтиненталната балистична ракета Hwasong, за която се смята, че е първата междуконтинентална балистична ракета в страната, използваща твърдо гориво. Това беше първият път, когато Ким отвори вратите на страната си за чуждестранни гости след пандемията от COVID. Оттогава Путин и Ким са си разменили писма, „като обещават да засилят двустранното си сътрудничество“. Използвайки съкращение за Севера, Кърби подчерта:
„Призоваваме КНДР да прекрати преговорите си за оръжия с Русия и да спазва публичните ангажименти, които Пхенян е поел да не предоставя или продава оръжия на Русия.“
Той предупреди, че САЩ ще предприемат действия, включително налагане на санкции, ако Северна Корея достави на Русия оръжия. Както във Вашингтон, така и в Сеул има загриженост за това какво ще получи Северна Корея в замяна на такава сделка, която може да доведе до засилване на военното сътрудничество между двете страни в Азия.
В понеделник южнокорейската разузнавателна служба информира, че Шойгу е предложил на Русия, Китай и Северна Корея да проведат съвместни военноморски учения, подобни на тези, провеждани от САЩ, Южна Корея и Япония.
Друго опасение е, че Русия може да достави на Северна Корея оръжия в бъдеще, във време, когато Пхенян най-много се нуждае от тях. Още по-тревожно е, че Ким Чен Ун може да поиска от Путин да му предостави модерна оръжейна технология или знания, за да му помогне да направи пробиви в програмата си за ядрени оръжия.
Една сделка обаче може да се окаже по-скоро транзакционна, отколкото стратегическа. Засега Русия има нужда от оръжие, а санкционираната гладна Северна Корея се нуждае от пари и храна. New York Times съобщи, че срещата между Ким и Путин може да се проведе в пристанищния град Владивосток, на източното крайбрежие на Русия. Дипломатическият кореспондент на вестника Едуард Вонг каза пред канала „BBC News“, че разузнавателен екип от севернокорейски служители е пътувал до Владивосток и Москва в края на миналия месец. Уонг обясни:
„Сред тях имаше служители по сигурността, които са се занимавали с протокола около пътуването на ръководството, така че това беше силен знак за служителите, които станаха свидетели на това нещо.“
И Пхенян, и Москва наскоро отрекоха, че Северна Корея доставя на Русия оръжия, които да влязат в употреба във войната в Украйна. Джон Евърард, който е бил посланик на Обединеното кралство в Северна Корея между 2006 и 2008 г., каза пред “BBC”, че публичността около евентуалното посещение е „сериозна причина, поради която е малко вероятно посещението да се състои“, тъй като Ким Чен Ун е изключително параноичен относно личната си сигурност по време на такава визита. А докато Северна Корея има запаси от оръжия, от които Москва се нуждае, „те са в много лошо положение“, смята той.
Двамата лидери се срещнаха за последно през април 2019 г., когато Ким пристигна с влак във Владивосток. Той беше посрещнат от официални лица с традиционно поднасяне на хляб и сол. Това вероятно беше и последният път, когато Ким пътуваше в чужбина. След срещата Путин заяви, че Ким ще изисква „гаранции за сигурност“, за да се откаже от ядрената си програма.
Тази среща се проведе само месеци, след като срещата на върха във Виетнам между Ким и тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп не успя да постигне напредък по денуклеаризацията на Корейския полуостров.