Кипър планира да прекрати схемата, която предоставя гражданство и гарантира безвизово пътуване в целия ЕС на тези, които инвестират минимум 2 милиона евро на територията му. Това предложение дойде, след като репортери на „Al Jazeera“ заснеха кипърски високопоставени служители, използващи схемата, за да помогнат на мними китайски бизнесмен с криминално досие.
Един от заснетите беше председателят на парламента на Кипър – Деметрис Силурис, който заяви, че ще се оттегли от поста си, докато трае разследването. Тази стъпка влиза в сила следващия месец. Силурис добави, че ще се оттегли от длъжността си, считано от 19 октомври. От видеокадрите, заснети от журналисти под прикритие, работещи за „Al Jazeera“, които бяха публикувани вчера, стана ясно, че председателят на парламента предлага да използва своето влияние, за да съдейства за издаване на гражданство на мнимия бизнесмен. Днес той публикува изявление, в което се извинява зa “този неприятен материал, който е станал достояние на кипърската общественост и за всички притеснения, които са произтекли от това„. Съобщението му беше публикувано малко след като правителството заяви, че е одобрило предложение за спиране на схемата, свързана с програма за предоставяне гражданство за хора, които извършват инвестиции. Решението бе взето след спешно проведено заседание днес. В изявление, публикувано в Twitter, кипърският президент Никос Анастасиадес подчерта, че предложението е дошло в отговор на „слабостите“ в схемата, които могат да бъдат използвани за неправомерни цели.
Повече за „изкушението‘, свързано със „златните паспорти“
Кипър, който се присъедини към ЕС през 2004 г., в момента предоставя паспорти на граждани на държави извън ЕС, които предприемат голям брой доходоносни инвестиции в страната.
Миналия ноември стана ясно, че финансистът, който се укрива от закона Джо Лоу – централна фигура в глобалния скандал, при който милиарди долари изчезнаха от малайзийския държавен фонд „1MDB“, е получил кипърско гражданство през септември 2015 г. и дори е съобщено, че същият е закупил имот на стойност 5 млн. евро. Имотът се намира в кипърския курорт на „Ayia Napa“. Лоу се издирва в САЩ, където прокурорите твърдят, че той е изпрал милиарди чрез незаконна финансова система. Лоу отрече да е извършил неправомерни действия, а сегашното му местонахождение е неизвестно, въпреки че има съобщения, че е видян да се укрива на различни места. След скандала Кипър отмени валидността на „златния му паспорт“ и паспортите на още 25 чуждестранни инвеститори, включително девет руснаци, осем камбоджанци и петима китайци.
Миналата година Европейската комисия настоя страните от ЕС да затегнат строгостта на проверките на граждани на държави извън ЕС, които са придобили гражданство чрез инвестиции. Малта и България използват схеми, подобни на тези на Кипър. Комисията заяви още, че с програмата може да бъдат извършени злоупотреби, както и тя да бъде използвана за укриване на данъци и пране на пари. По този начин желаещите да получат гражданство могат да осъществят целта си без на практика някога да са пребивавали в съответната държава, измежду които Кипър, Малта и България, а оттам и да станат граждани на ЕС.
Както е известно гражданите на ЕС могат да се придвижват лесно в рамките на целия блок, както и да живеят и работят в друга държава-членка без да се сблъскват с характерните бюрократични спънки, пред които са изправени гражданите на страните извън ЕС. Някои други държави от ЕС, както и Великобритания предлагат „златни визи“ за пребиваване на територията им в замяна на крупни инвестиции.