„Не съм юрист. Причината, заради която съм тук, е защото това, което имаме да обсъдим, е толкова важно, защото ако тук, не се справим, всички други мерки няма да бъда ползотворни. Така че за това съм с вас.“
Това заяви Кирил Петков при започването на преговорите между експертите от „Продължаваме промяната“ /ПП/, „Демократична България“ /ДБ/, „Има такъв народ“ /ИТН/ и БСП за постигане на коалиционно споразумение по тема „Правосъдие“. В събитието участие взимат още Иван Иванов, Филип Попов, Крум Зарков, Елена Бориславова, Никола Минчев, Надежда Йорданова, Атанас Славов, Иван Димитров, Иван Велов, Радостин Василев, Ива Митева, Андрей Михайлов и Александър Рашев.
Надежда Йорданова от „Демократична България“ разкри какви са им набелязаните цели и добави, че имат краткосрочни и дългосрочни мерки за изпълнението им. По думите й тяхната визия е, че България може да бъде свободна, силна и просперираща държава. Целите са им 5, а именно:
- Независим съд, справедливо правосъдие и реформа във Висшия съдебен съвет;
- Реформа в прокуратурата, така че тя да стане демократична и прозрачна;
- Реформа в регулаторните органи, така че да престанат да бъдат бухалка на властта, а да действат в обществен интерес;
- Реформа в Антикорупционната комисия, така че ефективно да защитава обществения интерес и отново да не бъде бухалка на властта;
- По-добър достъп на гражданите до правосъдие.
България от доста години страда от дефицит на доверие в правосъдната система и това означава, че липсва справедливост, коментираха от ИТН. По думите им този проблем е бил очертан в 45-ото и 46-ото НС, „но лостовете, с които разполага законодателната власт не са толкова ефективни, колкото ни се иска на всички нас“. Техните цели са осигуряване на защита на правата и законните интереси на гражданите, бизнеса и държавата, както осигуряване на истинска и независима съдебна власт. Според тях съдебната власт трябва да се реформира чрез съответните законодателни промени и структурни реформи. И третата – постигане на изключително важните за съдебната власт – независимост, прозрачност и връщане на доверието на гражданите в правосъдната система.
В центъра на съдебната реформа трябва да са правата и законните интереси на гражданите и стопанските субекти, категорични са от БСП. Те, както и ИТН и ДБ подкрепят закриването на Специализираната прокуратура и Специализирания съд. Според социалистите редно е правосъдното министерство са е основен център, автор и съавтор на нужните съдебни реформи, заедно с парламента.
БСП настояват за възстановяване на качеството на законодателния процес. Те искат и поправка на чл. 139 от Закона за съдебната власт, който свръховластява главния прокурор. И още – въвеждане на съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебни производство по сигнали срещу главния прокурор, както и когато се касае за полицейско насилие. Сред приоритетите за БСП е и „превръщането на КПКОНПИ от бухалка в нормално и работещо звено за противодействие на корупцията“.