Започнаха последните преговори между „Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“. На тях присъстват и Кирил Петков, и Асен Василев и те са в сектор „Международни отношения“.
В началото Петков се обърна към експертите от четирите формации със следните думи:
„Когато говорим за общия национален интерес, партийните картички отпред нямат значение. През последните четири дни се запознахме с екипите от хора. Много съм доволен от капацитета, който излезе от тези групи. Явно всеки беше сложил „А“ отбора от своя екип.“
От БСП отговориха, че се надяват да се намерят общите чери, по които заедно да вървят напред обединени в името на България.
Първи своите приоритети представиха от „Демократична България“. Те бяха анонсирани от Стефан Тафров. Той се обяви за укрепване на отношенията с Великобритания след излизането й от ЕС.
Тафров поиска още равноправни отношения с Русия, основани на спазване на международното право. Според него трябва да се стремим и към задълбочаване на отношенията с Япония, Северна Америка и Южна Корея и други добре развити страни извън Европа, както и да развиваме отношенията с Китай.
„Тази страна е много важна за България като страна с бързо развиваща се икономика и глобална роля“, подчерта той.
Тафров се обяви още за засилване на диалога със страните от Близкия Изток и Северна Африка, както и за засилване на търговските и бизнес интереси. Освен това от ДБ настояват за спешна реформа в политиката за промотиране на българския бизнес извън ЕС и насочване на ресурси за неговото промотиране и лобиране.
Тафров подчерта категорично, че бъдещата коалиция трябва да противодейства на всякакви опити за промяна на евроатлантическата ориентация на страната.
„Ние сме членове на ЕС и всякакви опити да бъдем позиционирани извън ЕС трябва да им се противопоставим. Когато казваме България – казваме ЕС и обратното“, категоричен беше той.
Тафров говори обстойно и за това каква трябва според „Демократична България“ да бъде позицията ни за Северна Македония:
„Членството на страната в ЕС и НАТО е ключово и ефективно средство за преустановяване на опитите на геополитически фактори да установят своето влияние. Продължаването на сегашния блокаж на преговорите не е в интерес на България, която така и не успя да обясни добре своята позиция, камо ли да получи подкрепа за нея. Времето не работи в наша полза. Колкото по-неактивни бъдем по този въпрос, толкова това не ни помага. Ние не сме в положение да разменяме бъдеще за минало. Сега рискуваме да загубим и едното и другото.“
Тафров е категоричен, че оставането на Северна Македония извън ЕС крие рискове. Затова трябва да се отправят конкректни искания към Скопие, които да са разбираеми и изпълними от едно правителство, да са годни за публични комуникация. Освен това да бъдат измерими като конкретна реализация в обозримо бъдеще, за да имаме и общо бъдеще, и общо минало.