Министърът на икономиката Кирил Петков обяви, че битката за това Българската банка за развитие да подпомага реално малкия и средния бизнес е приключила. Новият Устав на финансовата институция е бил вписан на 4 юни. Така вече никой не може да раздава кредити от 100 милиона лева. Петков призова пред „БНТ“ да се следи дали този Устав ще бъде променен, след като той вече не е служебен министър. Защото ако това бъде направено, ще означава, че отново ще могат да се дават огромни заеми при неясни критерии за това. Но докато на власт е служебното правителство няма шанс подобно нещо да се случи.
Петков изрази надежда още тази седмица Българската народна банка да одобри посочените от него кандидати за членове на Надзорния съвет. Той каза, че те били със страхотен опит и са работили в големи банки и консултантски организации. За него те били особено важни, защото българската държава е вкарала 1,4 милиарда лева от парите на всички граждани в Българската банка за развитие и е от съществено значение как те се изразходват.
От днес министър Петков тръгва на проверка в няколко язовира. Той разкри, че Държавната консолидационна компания /ДКК/ е инвестирала 600 милиона лева за ремонт на над 400 язовира. В същото време до момента били извършени едва 10.
Петков каза, че при първите индикации са светнали червени лампички по този въпрос. Той е назначил специална комисия за проверка на случая. Самият министър ще посети няколко язовира, за да се запознае на място с това, което е свършено.
Следващата му цел от утре е свързана с Българската агенция за експортно застраховане. Тя има за задача да застрахова износа на малки и средни предприятия. Оказва се, че не е правила само това, а е застраховала и кредитен риск и след това тези фирми са взимали заеми от Българската банка за развитие.