Икономическият министър в служебния кабинет Кирил Петков заяви пред „bTV“, че ще подаде сигнал до прокуратурата във връзка с ремонта на язовири със средства от Държавната консолидационна компания (ДКК). Петков е категоричен, че става въпрос за корупция.
Наскоро той посети първия ремонтиран от ДКК язовир, а именно „Пазар дере“, който е един от приоритетите на държавата за безопасност във водния сектор. Именно този водоем струва на всички български данъкоплатци над 2.3 милиона лева.
Когато служебният министър на икономиката решава да разгледа 10-те язовира, чиито ремонт вече е минал, установява редица наредности. Оказва се, че най-първостепенният по важност, „Пазар дере“, намиращ се на 30 километра от Ловеч, стой празен в средата на поле, около което няма никакво населено място в близост.
Там той се натъква на „странно съоръжение“, представляващо бутилка от безалкохолно, включено към ток. Целта му е да измерва нивото на водата. Вода всъщност няма, а „опасният водоем“ ощетява джоба на граждани с колосална сума пари.
Кирил Петков е крайно възмутен от откритието, което е „направо страшно“, като се има предвид, че немалка част от средствата са били вкарани в Държавната консолидационна компания по време на кризата през 2020 година.
Не по-малко интересен факт е, че 266 от договорите са дадени на 6 фирми, без обществена поръчка. Историята се повтаря по същата схема, както бе установено с Българската Банка за развитие (ББР).
„Автомагистрали“ е в Министерството на регионалното развитие, при мен е ДКК, имате един чадър, под който минават всички строежи, без обществени поръчки“, обобщи Петков.
Той спомена, че преди този случай изобщо не е чувал за ДКК, държавната компания не е имала дори сайт. Според икономиста, ако нивото на корупция у нас падне в рамките, близки поне до това в Словения, ще станем по-богати с 50%. Удвояването на икономиката би било възможно, „ако започнем да работим като топ 10-те компании в експортния сектор“.