Китай взе решение да затегне правилата на финансовата си индустрия, докато правителството се опитва да спре задълбочаващите се разпродажби във втората по големина икономика в света, съобщи „BBC“.
Китайски и хонконгски акции на стойност близо 6 трлн. долара са били разпродадени от последния връх в стойността им, достигнат преди 3 години насам. Китайската комисия за регулиране на ценните книжа обяви, че мерките ще създадат „по-справедлив пазарен ред“. Съгласно новите разпоредби, считано от днес, ще бъдат въведени ограничения за така наречените „къси продажби“. За къси продажби се касае, когато търговецът залага, че стойността на дадена акция или друг актив ще се понижи. Търгуващото лице заема актива и го продава незабавно с цел да го закупи обратно по-късно на по-ниска цена и да се облагодетелства от разликата.
Защитниците на късите продажби твърдят, че те могат да играят важна роля на финансовите пазари, като помагат да се установи истинската стойност на даден актив. Някои критици обаче смятат, че късите продажби са безмилостна търговска стратегия, която подкопава компаниите.
Последното изявление на регулаторния орган беше отправено, след като поредица от неофициални мерки, въведени от него през последната година, не допринесоха за укрепване на финансовите пазари. Регулаторът обяви, че след „пълното преустановяване на заемането на ограничени акции“, което влиза в сила от днес, от 18 март нататък ще бъдат въведени допълнителни ограничения върху търговията с ценни книжа.
Миналата седмица премиерът на страната Ли Цян поиска от властите да предприемат „по-решителни“ мерки за стабилизиране на цените на акциите. Според експерти масовото разпродаване в рамките на китайския фондов пазар е разгара си, тъй като някои инвеститори се опасяват, че икономиката на страната може да се сблъска с дълъг период на бавен икономически растеж. Централно място в икономическите проблеми на Китай понастоящем заема пазарът на недвижими имоти. В продължение на две десетилетия секторът процъфтяваше и съставляваше една трета от цялото богатство на страната, но когато през 2020 г. правителството въведе ограничения за размера на заемите, които строителните предприемачи можеха да вземат, те задлъжняха с милиарди, които не можеха да изплатят бързо.
Проблемите в сектора на недвижимите имоти разкриха и проблемите на така наречените „сенчести банки“ в страната, които са отпуснали милиарди долари на строителните предприемачи. Тези банки работят по начин, много сходен с този на традиционните банки, но не подлежат на същите регулации. През ноември китайските власти започнаха разследване по „подозрения за незаконни действия“, извършени в една от най-големите такива банки в страната – „Zhongzhi Enterprise Group“, която по-късно подаде молба за обявяване на несъстоятелност.
Съществуват и редица признаци, че някога процъфтяващата китайска икономика рязко забавя дейността си. По официални данни през 2023 г. икономиката се е разраснала с повече от 5%. Макар че това е по-силен растеж от много други големи икономики в световен мащаб, той е много по-нисък от този, който Китай регистрираше в годините преди пандемията. В същото време износът на страната, който има основен принос за нейния икономически растеж, е намалял през изминалата година, a безработицата сред младите хора e достигнала рекордно високи стойности.