Китайските държавни медии подклаждат твърдението, че президентът на Тайван ще избяга от война

0
81
Лидер на Тайван Цай Инг-Уен
Лидер на Тайван Цай Инг-Уен. Снимка: 蔡英文 Tsai Ing-wen, Facebook

Според непотвърден доклад, публикуван за първи път през 2021 г. и отразяван в навечерието на парламентарните избори на острова, през януари 2024 г., отиващият си президент на Тайван Цай Инуън планира да избяга със самолет от САЩ, ако избухне война с Китай, съобщава „Агенция Ройтерс“.

В друг материал се казва, че Цай е дала на своите довереници ВИП пропуски за „бягство“. Те са сред многото неподкрепени истории за подготовката на Цай да избяга от вредни последици, които са били подадени на острова от китайските държавни медии, според анализ, изготвен за „Ройтерс“ от Центъра за изследване на информационната среда (IORG), базирана в Тайван неправителствена организация.

Анализът на IORG разкрива, че разказът за това, че Цай планира да избяга, ако избухне война с Китай, и че тайванските военни учения са репетиции за това, произхожда от медия, контролирана от Китайската комунистическа партия (ККП) през юни 2021 г., и бързо е повторен от други официални китайски новинарски източници.

Тайпе многократно е заявявал, че съобщенията са неверни. Правителството не е представило публично подробни планове за ръководството в случай на конфликт. Ройтерс не можа независимо да установи съществуването на такива планове за бягство. „Ройтерс“ помоли IORG да анализира произхода на историите за военните учения на Тайван, тъй като ученията предизвикаха гнева на Китай, отварят нов раздел и значително международно отразяване.

IORG е непартийна група от социолози и анализатори на данни, финансирана от академични институции и организации, подкрепяни финансово от Великобритания и Съединените щати. Организацията откри над 400 материала, в които военните учения, включително ежегодните учения „Хан Куан“, се представят като репетиции за дезертиране на тайванското ръководство, което според IORG изглежда като съгласуван опит на Пекин да подкопае управляващата Демократична прогресивна партия (ДПП).

Китайската служба по въпросите на Тайван, която отговаря за отношенията с Тайпе, заяви в отговор на въпроси на Ройтерс, че изследването на IORG включва „измислени и злонамерени“ твърдения. Службата твърди, че Китай е жертва на „когнитивна война“ – опити за въздействие върху обществените настроения чрез разпространяване на дезинформация – от страна на ДПП. Според службата партията е създала верига за доставка на дезинформация, която наранява чувствата на сънародниците. Анализът на текстови статии и видеоклипове, публикувани между април 2021 г. и 13 януари 2024 г., беше извършен с технологии за обработка на данни, които позволиха на IORG да установи произхода на определени разкази и свързаните с тях ключови думи.

Въпреки усилията за китайско влияние, Лай Чинг-те от ДПП беше избран за президент на 13 януари, въпреки че партията загуби парламентарното си мнозинство. Лай ще встъпи в длъжност на 20 май.

Пекин, който отдавна се опитва да принуди демократично управлявания Тайван да приеме китайските претенции за суверенитет, разглежда Цай и Лай като сепаратисти.

Китай представя подкрепата за кандидатите на ДПП като гласуване за война поради отказа на Лай да приеме позицията на Пекин, че Тайван е част от „един Китай“. По време на кампанията Лай настояваше, че не се стреми да промени статуквото, при което Тайван се ползва с фактическа независимост, но с много ограничено официално дипломатическо признаване. Пекин настоява за евентуално обединение с Тайван, който ККП никога не е управлявала, в „един Китай“. Той не се е отказал от използването на сила за постигането на тази цел.

Точки за разговор

Историите, представящи ръководството на КДП като подпалвачи на войната, които биха избягали в случай на конфликт, се превърнаха в тема за разговор в Тайван и бяха използвани от някои медии и опозиционни политици, за да критикуват КДП.

Според анализа на IORG броят на историите често нараства в политически чувствителни моменти, като например посещението на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе през 2022 г. и годишните военни учения. Обсъждането на тези истории от опозиционни политици и в социалните медии също се е увеличило през тези периоди на повишено напрежение, показва анализът. Около тези периоди държавните медии в Пекин и провинция Фудзиен близо до Тайван, както и базираните в Хонконг медии, за които тайванските разузнавателни служби твърдят, че са свързани с ККП, са публикували над 93 % от 439-те истории, представящи ученията като подготовка за дезертиране на ключови тайвански лидери, заяви IORG. Много от историите бяха допълнително подсилени от пропекински гласове, включително тайвански медии и акаунти в социалните медии, установи IORG.

Министерството на отбраната на Тайван заяви в доклад до парламента от 7 март, че Пекин е използвал държавните медии и „местни сътрудници“, за да разпространява разкази, които биха отслабили доверието в правителството. То не назова имената на предполагаемите сътрудници. Отделно от това президентската канцелария заяви пред „Ройтерс“, че Китай е участвал в „дезинформационна война“ срещу острова.

Основната тайванска опозиционна партия Куоминдан (КМТ), която подкрепя по-тесни връзки с Китай, но отрича да е пропекинска, заяви в отговор на въпросите на „Ройтерс“, че критиките ѝ към ДПН не означават, че тя трябва „да бъде обвинявана като нелоялна или да бъде погрешно определяна като сътрудник на когнитивната война, от която и да е външна враждебна сила“. КМТ добави, че се противопоставя на всякаква „когнитивна война“, водена от външни сили, включително Пекин, с цел намеса в изборите в Тайван.

Фуджиански произход

Анализът на IORG показа, че подкрепяната от ККП Fujian Daily Press Group, която управлява мрежа от новинарски портали с фокус върху Тайван, стои зад около 20 % от 439-те материала. Fujian Daily Press Group и другите медии, споменати в този материал, не отговориха на запитванията за коментар. Проучването на IORG обхваща повече от 1 300 китайски официални новинарски медии; над 500 000 акаунта в YouTube, Weibo и Douyin – китайската версия на TikTok; и повече от 1,2 милиона китайски страници във Facebook. Компаниите майки на YouTube, Weibo и Douyin не отговориха на запитванията за коментар.

От 439-те статии, публикувани между април 2021 г. и 13 януари, в които тайванските военни учения се разглеждат като репетиции за бягство на Цай, 110 са публикувани в базирани в Пекин издания, включително в чуждестранните издания на People’s Daily и Global Times. Други 169 дойдоха от Хонконг, който отдавна е център на китайскоезични медии, а 130 бяха публикувани от Фуджоу, столицата на Фудзиен. От тях уебсайтът Taihainet, управляван от Fujian Daily, и свързаните с него акаунти в социалните медии публикуваха близо 90 материала.

Историята, че ръководството на Тайван ще избяга със самолет, се появява на 10 юни 2021 г. в статия на Fujian Daily, установи IORG. Вестникът нарича американския военен транспортен самолет C-17, който е посетил Тайван през същия месец, „самолет за бягство“ на тайванското ръководство. В рамките на три месеца след публикуването на материала подобни разкази се появиха в 22 статии или видеоклипове, публикувани от други китайски държавни медии, както и в акаунти в социалните медии в Китай и Тайван и в коментари на тайвански медии и политици.

Медийната личност Джау Шоу-кон, който беше кандидат за вицепрезидент на КМТ тази година, написа във Фейсбук през август 2021 г. – малко след като Кабул падна под ударите на талибаните – че се чуди дали Цай ще подаде оставка и ще избяга със самолет, „ако врагът е пред портите, както стана в Афганистан“.

Политици от тайванската опозиция, които се стремят към поста на парламентарните избори през 2024 г., като например високопоставеният депутат от КМТ Фу Кун-Чи, също предположиха, че ДПН ще избяга. На 10 декември пред тълпа от стотици хора на митинг Фу подчерта:

„Онези, които не могат да избягат, ще бъдат като вас, обикновените хора, събрани тук.“

Цай и офисът на Фу не отговориха на запитванията за коментар. Тайван има дейни и пристрастни медии, като някои издания и личности се застъпват за официална независимост, а други подкрепят по-тесните икономически и политически връзки с Пекин. Свободата на словото – включително по въпроси, свързани с бъдещите отношения на острова с Китай – е защитена от закона.

Местни истории

Други разкази започват от базирани в Тайван новинарски издания или социални медии, преди да бъдат променени и подсилени от други, според хронологиите, съставени от IORG. На 8 септември 2022 г. тайванската медия Storm Media публикува материал, позовавайки се на неидентифицирани източници, в който се казва, че Цай е издала „поверителен пропуск“, даващ на доверени лица привилегирован достъп до военни убежища в случай на война. Кабинетът на Цай опроверга историята.

На 14 септември историята беше променена в разказ за „бордна карта за бягство“ от онлайн издание, управлявано от базираната в Хонконг China VTV, която тайванското бюро за разследване публично обвини във финансови връзки с китайските власти.

VTV не отговори на молбата за коментар. Версия на разказа за „пропускът за бягство“ е била разпространена от поне две дузини публикации или акаунти в социалните медии, базирани в Тайван или Китай, след като е излязъл материалът на Storm Media, установи IORG. Съдиректорът на IORG Ю Чихао изтъкна:

„По-преувеличените твърдения правят предишните преувеличени твърдения по-малко преувеличени и дори по-достоверни.“

„Усилията на Китай за външно влияние помагат на Пекин да достигне до широка аудитория“, коментира професорът по журналистика от Университета на Хонконг Фу Кинг-ва.

Но резултатите от тях често не са ясни, уточни той, като добави, че „няма налични доказателства за това дали наистина са ефективни за промяна или оказване на въздействие върху местните политически условия или резултати в другите държави“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments