Китай беше готов да одобри западните иРНК ваксини преди месеци. Защо все още задържа?

0
23
Ваксина
Ваксина. Снимка: Pixabay

Когато силно заразният вариант „Делта“ удари Китай през лятото, някои експерти по обществено здравеопазване се надяваха, че страната скоро може да получи имунитет за подсилване от високо ефективната иРНК ваксина срещу COVID-19 на „BioNTech“, пише “CNN”.

През юли беше съобщено, че ваксината е преминала експертен преглед от китайските регулатори и е била на етап преглед на документацията, според Fosun Pharma, китайският партньор на „BioNTech“, лицензиран да произвежда и разпространява ваксината в региона на Голям Китай. Fosun дори планираше да започне вътрешно пробно производство до края на август.

Въпреки това, пет месеца по-късно все още няма информация от китайските служители за това кога – или дали – ваксината някога ще бъде одобрена, въпреки че нововъзникналият вариант Омикрон представлява ново предизвикателство за китайската стратегия за нулев COVID – и нейните доста по-малко ефективни свои ваксини.

Много остава неизвестно за бързо разпространяващия се вариант Омикрон, който носи необичайно голямо количество мутации, за които учените се опасяват, че биха могли да го направят по-предаваем и по-малко податлив на съществуващите ваксини.

Предварителните лабораторни проучвания показват, че две дози от ваксината „BioNTech“, която се произвежда от Pfizer извън Китай, може да не осигури достатъчна защита срещу инфекция с Омикрон, но три дози са в състояние да я неутрализират, каза „Pfizer/BioNTech“ в съобщение за пресата миналата седмица. Две дози все още могат да осигурят защита срещу тежко заболяване, добави той.

Китай не е публикувал проучвания за това доколко местните му ваксини предпазват от варианта Омикрон, въпреки че експерти и държавни медии изразиха увереност в ограничаването на новия вариант.

Повече от 1,1 милиарда китайци – или близо 80% от населението – са били напълно инокулирани, предимно с инактивирани ваксини, разработени от Sinopharm и Sinovac. Но е установено, че тяхната ефикасност е много по-ниска от ваксината с иРНК, а проучванията показват, че имунитетът, осигурен от китайските ваксини, намалява бързо. Според Световната здравна организация, ваксината на Sinovac CoronaVac е била само 51% ефективна за предотвратяване на симптоматично заболяване срещу оригиналния вариант, докато Sinopharm е показала 79% ефективност. За сравнение, ефикасността на иРНК ваксините, разработени от „Pfizer/BioNTech“ и „Moderna“, достига 95%.

А проучване в Хонконг, публикувано в The Lancet през юни, установи, че здравните работници, напълно ваксинирани с иРНК на „BioNTech“, имат около 10 пъти повече антитела от тези, които са получили инактивираната ваксина на Sinovac.

Ограничената защита, осигурена от китайските ваксини, далеч не е достатъчна, за да задоволи амбициозната цел на Китай за поддържане на инфекцията с COVID-19 на нула в рамките на своите граници. През последните няколко месеца властите прибягнаха до все по-строги мерки за ограничаване на местните огнища – често с голяма икономическа цена и нарушаване на ежедневния живот.

Но инфекциите продължават да се разрастват. Миналата седмица бяха съобщени повече от 130 случая в източната провинция Джъдзян, където се намират ключовите производствени и експортни центрове в страната. И няколко местни власти в цял Китай призоваха жителите да не пътуват по домовете си за лунната китайска Нова година, за да намалят разпространението на вируса.

За да подобрят намаляващия обществен имунитет, китайските власти започнаха да пускат бустерни ваксини, но отново с помощта на инактивираните ваксини.

Някои проучвания установяват, че иРНК ваксините могат да генерират по-добри имунни отговори като бустерни ваксини. Едно скорошно британско проучване, например, установи, че иРНК ваксините, произведени от „Pfizer/BioNTech“ и „Moderna,“ осигуряват най-голямо повишаване на нивата на антителата, когато се прилагат 10-12 седмици след втората доза. Междувременно две отделни проучвания от Израел, публикувани миналата седмица, показват, че бустерните дози от ваксината на „Pfizer/BioNTech“ намаляват инфекциите десетократно и смъртните случаи от COVID-19 с 90%.

Не че китайските служители не са наясно с предимството на използването на иРНК ваксини. Миналия месец Зенг Гуанг, бивш главен епидемиолог в Китайския център за контрол и превенция на заболяванията, призна, че данните от реалния свят показват, че използването на mRNA ваксини или рекомбинантни протеинови ваксини като бустер доза за инактивирани ваксини ще постигне по-добри резултати, цитирайки данни от страни като Турция, Тайланд и Ливан.

Но все пак Зенг настоя, че използването на същата технология за доставяне на бустерни игли ще бъде по-безопасно и по-широко прието от обществеността.

И така, защо китайското правителство не желае да одобри западните иРНК ваксини?

Янджонг Хуанг, старши сътрудник по глобално здравеопазване в Съвета по външни отношения, каза, че политиката изглежда е основният фактор в играта.

Китай беше лидер в глобалната надпревара за ваксини през по-голямата част от миналата година, разработвайки множество ваксини за COVID-19, използвайки старомодния подход за използване на инактивиран цял вирус, за да подтикне тялото да развие имунитет.

Страната също така изпрати милиарди дози в чужбина – кампания, която осигури жизненоважен достъп до ваксини в развиващите се страни, като същевременно служи за подпомагане на Пекин да насърчава меката сила и да проектира международно влияние. Хуанг подчерта:

„Когато Китай разработи свои собствени ваксини, те използваха това, за да покажат технологичния напредък на Китай. И сега, ако преминете към ваксина, произведена в чужбина, това е равносилно на признаване, че не сте толкова добри от другите страни по отношение на технологичните възможности .

Китайското правителство може също да има желание да защити интересите на своята местна индустрия за ваксини, според Хуанг.. Той допълни:

„Сигурен съм, че те (съществуващите производители на ваксини) биха били много устойчиви на въвеждането на външни лица на този огромен пазар.

Докато китайските регулатори задържаха одобрението на ваксината „BioNTech“, местните компании получиха зелена светлина да продължат напред с разработването на свои собствени иРНК ваксини.

Миналия месец китайското министерство на науката и технологиите одобри опити за вътрешно разработена иРНК ваксина като бустер – за възрастни, които са били напълно инокулирани с инактивирани ваксини. Той вече е провел клинични изпитвания в страни, включително Мексико и Индонезия, въпреки че резултатите все още не са обявени.

Ваксината ARCoVax е разработена съвместно от Walvax Biotechnology, Suzhou Abogen Biosciences и Академията на военномедицинските науки – китайски военен изследователски институт. Производствената му база в югозападната провинция Юнан има капацитет да произвежда 200 милиона дози годишно, според докладите на държавните медии, които изтъкват успеха на Китай в „усвояването на основната технология за иРНК ваксина“.

Няколко други китайски компании, включително държавният гигант Sinopharm, също разработват иРНК ваксини, каза Хуанг. Пекин вероятно ще иска да одобри местни иРНК ваксини, преди да даде зелено светлина на чуждестранни, добави той. Но има признаци, че китайските експерти се надяват на повече сътрудничество със своите западни колеги.

През уикенда Джонг Наншан, водещ китайски експерт по респираторни заболявания и правителствен съветник, призова Китай да увеличи обмена и сътрудничеството в разработването на ваксини с други страни. В събота на форум в южния град Гуанджоу Джонг каза:

„Трябва да научим за добрите неща в други страни, като иРНК (ваксините).

И още:

„Те прекараха години в изследванията и успяха да разработят първата в света иРНК (ваксина) само за няколко месеца…Трябва да се поучим от тяхната технология в тази област.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments