Очаква се усилията на Китай за стимулиране на разходите на домакинствата да помогнат на икономиката да достигне правителствената цел за икономически растеж от приблизително 5% през 2024 г., но може да се наложи властите да направят повече за потребителите през следващата година или да приемат цели за по-бавен растеж, предаде „Reuters”.
Търговското напрежение и рисковете, свързани с местния държавен дълг, оставят на Пекин малко алтернативи за засилване на потребителските стимули през следващите години, но неясните обещания за „постепенни мерки“ вероятно няма да се окажат достатъчни, смятат анализаторите.
Тази седмица китайските лидери сигнализираха, че фискалната подкрепа до края на годината ще бъде „фокусирана върху потреблението“ с цел повишаване на доходите и социалното благосъстояние, дни след като обявиха планове за използване на 150 млрд. юана (20 млрд. долара) държавен дълг за финансиране на търговски сделки с потребителски стоки като битова техника. Това е стъпка към стимулиране на хронично слабото вътрешно търсене след десетилетия на зависимост от износа и инфраструктурните разходи, които помогнаха на Китай да се превърне във втората по големина икономика в света. Все пак, програмата за активно стимулиране на търговски сделки, първият дългово финансиран опит на Китай за директна подкрепа на потребителското харчене на национално ниво, представлява само 0,12% от брутния вътрешен продукт. Допълнителните стимули за потребление вероятно ще бъдат въведени през следващата година, предвид потенциално по-силните външни рискове, предупреждават експерти.
Пренасочването на инвестициите се дължи на нарастващото безпокойство относно търговското доминиране на Китай в световен мащаб, което накара Съединените щати, Европа и развиващите се икономики от Турция до Индонезия да повишат митата и да поставят други бариери пред китайските продукти. Освен това властите стават все по-предпазливи към финансираните с дълг проекти, тъй като засилват контрола върху силно задлъжнелите общини.
По-голямата част от фискалните стимули на Китай все още се влагат в инвестиции, но възвръщаемостта им намалява, а разходите са натоварили местните власти с дълг от 13 трилиона долара. Местните власти продадоха специални облигации на стойност 1,49 трилиона юана (200 милиарда долара), използвани за финансиране на стимули, през първата половина на годината, което е само 38% от годишната квота, което прави фискалната позиция на Китай неочаквано стегната.
„Броят на наистина добрите проекти, които носят стабилни приходи, продължава да намалява,“, заяви икономически съветник на правителството, който пожела анонимност.
Перспективите за износа на Китай вероятно ще продължат да се влошават, особено ако бившият американски президент Доналд Тръмп се завърне отново в Белия дом, тъй като той заплаши с налагането на мита до 60% върху всички китайски стоки.
Юе Су, главен икономист за Китай в „Economist Intelligence Unit“, твърди, че 10% увеличение на американските вносни мита може да намали реалния икономически растеж на Китай с 0,3-0,4 процентни пункта през следващата година и през 2026 г.
„Спешната необходимост от стимулиране на вътрешната икономика се подчертава от засиления външен натиск, включително потенциалното завръщане на Тръмп. Една по-решителна политика, насочена към вътрешната икономика, и фискалната експанзия биха могли да смекчат някои от тези ефекти,“, сподели още тя.