Китай и ЕС са „на прага“ на голяма инвестиционна сделка

0
127
Ръкостискане.
Снимка: Пиксабей

Европейският съюз и Китай са близо до постигане на дългоочаквана сделка за бизнес инвестиции, сочат медийни съобщения, цитирани от “BBC”.

Пактът, който се очаква да бъде финализиран тази седмица, ще даде на фирмите от ЕС по-добър достъп до китайския пазар и ще подобри условията на конкуренция. Разговорите за инвестиционната сделка започнаха през 2014 г., но бяха закъсали от години по редица причини.

От своя страна нарастващото търговско напрежение между САЩ и Китай може да е спомогнало за промяна на китайската позиция, казаха служители.

Сделката е нагорещена по петите на търговското споразумение на Великобритания след Брекзит с ЕС, което беше обявено на 24 декември. Според множество доклади тя ще отвори производствения сектор на Китай за компании от ЕС, както и строителството, рекламата, въздушния транспорт и телекомуникациите.

Един от проблемите бяха исканията на Китай за достъп до енергийния пазар на ЕС, предвид чувствителността на националната сигурност. Очаква се сделката да даде на Пекин достъп до малка част от европейския сектор за възобновяема енергия на реципрочна основа. Пактът има за цел също така да премахне бариерите пред инвестициите в Китай, като изискванията за съвместни предприятия и ограниченията върху чуждестранната собственост в определени индустрии.

След като бъде постигната очакваната сделка, тя трябва да бъде ратифицирана от Европейския парламент – процес, който може да започне едва през втората половина на 2021 г.

Тежки усилия

В понеделник Европейската комисия отчете напредък в преговорите с Пекин, включително основния въпрос за правата на работниците в Китай. Това е спорен въпрос, като се има предвид, че Китай използва уйгурски мюсюлмани, задържани в голям брой в провинция Синцзян, като принудителен труд. Пекин отрича тези твърдения.

Съгласно споразумението от Китай се иска да се ангажира да се присъедини към правилата на Международната организация на труда относно принудителния труд. Очаква се споразумението между ЕС и Китай да предизвика противоречия с входящата администрация на избрания президент на САЩ Джо Байдън. Това е трансатлантическа стратегия, в която се призовава САЩ да работят по нея, за да отговорят на “стратегическото предизвикателство”, поставено от Китай.

Китай и САЩ са вкарани в търговска война от 2018 г. и администрацията на Тръмп е насочила редица китайски технологични компании като заплахи за националната сигурност. Самите отношения между Европейския съюз и Китай са обтегнати тази година заради налагането от Китай на нов закон за сигурност в Хонконг и обвиненията, че разпространява дезинформация за коронавируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments