Китай и САЩ се споразумяха да облекчат ограниченията за журналисти

0
15
Медии и телевизия. Снимка: Pixabay.
Медии и телевизия. Снимка: Pixabay.

САЩ и Китай се споразумяха да облекчат ограниченията за пътуване и отпускане на визи за журналистите двустранно, предава BBC.

Споразумението идва след дългоочакваните разговори между китайския премиер Си Дзинпин и президента на САЩ Джо Байдън. Този ход ще позволи на журналистите да влизат и излизат от двете страни по-свободно. Държавната медия „China Daily“ заяви, че споразумението е резултат от повече от година трудни преговори.

Съгласно новата договорка, и двете правителства ще увеличат валидността на журналистическите визи от три месеца на една година, при условие, че отговарят на условията съгласно всички приложими закони и разпоредби.

Двете страни също така обещаха да позволят на журналистите свободно да напускат и да се връщат в границите на другата държава, което преди това не можеха да направят.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ каза, че приветстват тези ходове като напредък, но ги разглеждат просто като първоначални стъпки. Те добавиха, че ще продължат да работят за разширяване на достъпа и подобряване на условията за американски и други чуждестранни медии.

През февруари миналата година САЩ решиха да класифицират китайските държавни медийни организации като чуждестранни мисии, което позволи да се упражнява по-строг контрол върху тях.

На пет издания, включително и на информационна агенция Синхуа и Китайската глобална телевизионна мрежа, беше казано, че ще трябва да потърсят одобрение за закупуване на имот и ще трябва да представят списъци на всички служители на персонала, в ход, който Китай осъди като „политически мотивирано потисничество“. Месец по-късно Китай изгони 13 американски журналисти от големи издания като New York Times, Washington Post и Wall Street Journal.

Не става ясно дали журналистите, които преди са били експулсирани, ще имат право да се върнат в Китай съгласно новото споразумение.

Срещата тази седмица се разглежда като рядка възможност за двете страни да спрат нарастващото напрежение около търговията, киберсигурността, изменението на климата и пандемията поради коронавируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments