Китай съобщи, че успешно е изстрелял в Тихия океан междуконтинентална балистична ракета с макетна бойна глава, предава „BBC“. Тя е била изстреляна в 08:44 ч. местно време /04:44 ч. по Гринуич/ в сряда и е паднала в очакваните морски райони, съобщи Министерството на отбраната на Пекин, като добави, че пробното изстрелване е било „рутинно“ и част от „годишните тренировки“.
Видът на ракетата и траекторията на полета ѝ остават неясни, но китайските държавни медии заявиха, че Пекин е „информирал предварително засегнатите страни“.
По-късно Япония коментира, че не е получила „никакво известие“ за пробното изстрелване. Тестовете на ядрени оръжия на Китай обикновено се провеждат на територията на страната, а преди това Китай изстреля тестово междуконтинентални балистични ракети на запад в пустинята Такламакан в района на Синдзян.
Смята се, че за първи път от 1980 г. насам Китай изстрелва междуконтинентална балистична ракета в международни води. Ето какво написа по темата в Х Анкит Панда, специалист по ядрени оръжия във Фондацията за международен мир „Карнеги“:
„Освен ако не пропускам нещо, мисля, че по същество това се случва за първи път – и е обявено като такова – от много време насам.“
Той добави, че описанието на теста от страна на Пекин като „рутинен“ и „ежегоден“ е странно, „като се има предвид, че те не правят подобни неща нито рутинно, нито ежегодно“.
В сряда японското правителство заяви, че Китай не го е уведомил предварително за изстрелването на МБР.
„От китайска страна не е имало предварително уведомление“, обяви пред репортери говорителят на правителството Йошимаса Хаяши.
По-рано японското министерство на отбраната каза, че няма нанесени щети на неговите кораби. Цитирано от японската телевизия NHK, в ранния следобед на сряда министерството е коментирало следното:
„Ще продължим да събираме и анализираме информация за движението на китайските военни и ще вземем всички възможни предпазни мерки в нашата бдителност и наблюдение.“
При последното подобно изпитание на Китай – през май 1980 г. – междуконтинентална балистична ракета прелетя 9070 км и се приземи в Тихия океан. В този тест участваха 18 китайски военни кораба и той все още се смята за една от най-големите военноморски мисии на Китай.
„Времето е всичко“, пише Дрю Томпсън, гостуващ научен сътрудник в Училището за публични политики „Ли Куан Ю“ в Сингапур, в X. Той продължава:
„В изявлението на Китай се твърди, че изстрелването не е насочено към никоя държава, но има високи нива на напрежение между Китай и Япония, Филипините и, разбира се, вечното напрежение с Тайван.“
„Изстрелването е мощен сигнал, който има за цел да сплаши всички“, добави той.
Джон Ридж, базиран в САЩ анализатор в областта на отбраната, заяви, че Китай може да е извършил теста като форма на „позициониране или сигнализиране на Съединените щати“.
Макар че отношенията между Пекин и Вашингтон се подобриха през последната година, нарастващата напористост на Китай в региона продължава да бъде проблемна точка.
Напрежението между Китай и Филипините нарасна, след като техните кораби многократно се сблъскваха в спорни води. Миналия месец Япония изпрати изтребители, след като обвини китайски шпионски самолет, че е нарушил въздушното ѝ пространство – ход, който тя нарече „напълно неприемлив“.
Претенциите на Пекин към самоуправляващия се Тайван са друг източник на напрежение. Министерството на отбраната на Тайван заяви по-рано в сряда, че Китай е провеждал „интензивни“ ракетни стрелби и други учения в последно време. В същото изявление министерството съобщи, че е открило 23 китайски военни самолета, действащи около Тайван на „мисии на далечни разстояния“.
Пекин редовно изпраща кораби и самолети в тайвански води и въздушно пространство в рамките на тактика на „грейзън войната“, която според анализатори има за цел да нормализира нахлуванията.
През юли тази година Китай преустанови преговорите си с Вашингтон за контрол на ядрените оръжия в отговор на продължаващите продажби на оръжия от страна на САЩ на Тайван.
Миналата година Китай смени двама ръководители на звеното „Ракетни войски“ на Народноосвободителната армия – елитното звено, управляващо ядрения арсенал на страната – заради обвинения в корупция.
В доклад, публикуван миналата година, Пентагонът изчисли, че Китай разполага с повече от 500 оперативни ядрени бойни глави, от които около 350 са междуконтинентални балистични ракети.В доклада се прогнозира също, че до 2030 г. Китай ще достигне над 1000 бойни глави. Все пак това е малка част от над 5000-те бойни глави, които САЩ и Русия твърдят, че притежават.
Ремонтът на Дунав мост при Русе продължава: Какво се случи през изминалата седмица?
[…] Китай изстреля междуконтинентална балистична ракета […]