Китай обвини Великобритания във вмешателство във вътрешната политика на страната

0
97
Полицията в Хонконг
Снимка: Wikimedia Commons

Днес Китай обвини Великобритания във вмешателство във вътрешната политика на страната и заяви, че ще “отвърне на удара”, след като Островът обяви, че преустановява спогодбата за екстрадиция с Хонконг, противопоставяйки се на новия закон за национална сигурност на Пекин в полуавтономната територия, предава „АлДжазира“. Говорител на китайското посолство в Лондон, останал анонимен, заяви, че Великобритания многократно е нарушила международните спогодби и дипломатически принципи на международните отношения.

„Обединеното кралство ще трябва да понесе последствията, в случай че продължи да придържа към погрешния път“, заяви говорителят в изявление, публикувано на уебсайта на посолството.

Обединеното кралство обяви в понеделник намеренията си да преустанови спогодбата за екстрадиция с бившата британска колония. Външният министър на Великобритания Доминик Рааб заяви пред парламента, че въпросната мярка ще влезе незабавно в сила, както и че Хонконг ще попадне под международното ембарго за търговия за оръжие.

„Нямаме намерение да се придържаме към тези спогодби, освен ако и само докато не се заложат ясно дефинирани и устойчиви защитни механизми, които да са способни да предотвратят всякакви злоупотреби с екстрадиция от територията на Обединеното кралство съгласно новото законодателство за националната сигурност на Пекин“, заяви Рааб.

САЩ, Австралия и Канада вече преустановиха споразуменията си за екстрадиция с полуавтономния град. Във вторник говорителят на китайското посолство добави, че „всеки опит“ да се окаже натиск върху Китай по отношение на новия закон „ще бъде посрещнат със силна опозиция“.

„Всякакви подобни опити са обречени на неминуеми неуспехи“.

В публикация в социалните медии Джошуа Вонг, най-популярният лидер на движението за граждански права и свободи в Хонконг, заяви, че “не е особено мъдро решение” законът за националната сигурност да бъде считан за част от вътрешната политика на Китай.

Краят на една ера

Забраната на Обединеното кралство е поредният гвоздей в ковчега на онова, което тогавашният министър-председател на Великобритания Дейвид Камерън определи през 2015 като „златна ера“ за отношенията с Китай – втората по големина икономика в света. Лондон открай време се опасява от репресии в Хонконг, който бе върнат под китайското управление през 1997, както и от отношението на Пекин спрямо етническите уйгури в отдалечената западна провинция Синдзян и от подозренията, че Китай не споделя цялата истина за зараждането на пандемията от коронавирус.

„Екстрадициите между Хонконг и Великобритания са изключително редки, така че това е символичен, но много важен жест“, заяви Ник Вамос, партньор на лондонската адвокатска кантора “Peters & Peters”.

Рааб заяви, че страната възнамерява да разшири дългогодишното оръжейно ембарго върху Китай с включването на Хонконг, което означава, че ще преустанови износа на оръжия или боеприпаси и ще наложи забрана върху всякакво оборудване, като белезници и димни гранати, които могат да бъдат използвани за вътрешни репресии.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп вече намекна за намеренията на страната да сложи край на преференциалните икономически отношения с Хонконг. От друга страна британският премиер Борис Джонсън нареди през изминалата седмица мобилно оборудване на китайската технологична компания “Huawei Technologies” да бъде премахнато от 5G инфраструктурата на страната до края на 2027 година.

Китай – някогашен уважаван основен източник на инвестиции в британски инфраструктурни проекти в сферата на ядрената технология и железопътните проекти, обвини Великобритания в съглашателство със Съединените щати.

Великобритания смята, че новият закон за сигурността нарушава гарантираните на града свободи, включително и правото на територията за независима съдебна система, които са в основната на установяването на Хонконг като един от най-важните световни търговски и финансови центрове в периода от 1997 насам.

Рааб бе притиснат от колегите си в парламента да бъдат обмислени целенасочени санкции срещу конкретни политически фигури в Хонконг и Китай по отношение на китайските репресии срещу уйгурските мюсюлмани в региона на Синдзян, като той отвърна, че все още е рано за подобни действия.

„Търпеливо ще съберем нужните безспорни доказателства, дори и това да отнеме месеци“, обяви той.

Властите в Хонконг и Пекин заявиха, че законът за сигурността е жизненоважен за запълване на пролуките в националната сигурност, които са станали очевидни по време на продемократичните протести, започнали през юни миналата година. Китай многократно е предупреждавал западните нации през последните години да не се месят в делата на Хонконг. В неделя китайският посланик във Великобритания предупреди за жесток отговор, в случай че Лондон се опита да наложи санкции върху китайски дипломати, както бе поискано от депутати на Консервативната партия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments