Китай обвини няколко западни марки дрехи в продажба на стоки, които могат да навредят на децата, пише “BBC”. В предупредителното известие на уебсайта на митническата администрация на страната са изброени 81 артикула, внесени от компании, включително „Nike“, „H&M“ и „Zara“, пише „BBC“.
През март Китай се насочи към чуждестранни търговци на дрехи заради нарастващата международна реакция по твърденията за злоупотреби в района на отглеждането на памук Синдзян. По-рано тази година няколко западни държави наложиха санкции на Китай.
Съобщението от Генералната митническа администрация на Китай включваше елементи като детски дрехи, обувки, играчки, четки за зъби и бебешки шишета, които бяха забелязани по време на прегледите от юни 2020 г. до май 2021 г. Твърди се, че девет партиди памучни рокли за момичета на „H&M“ съдържат “багрила или вредни вещества, които могат да се абсорбират от тялото през кожата, устата и т.н. и да застрашат здравето“.
Същият въпрос беше повдигнат за детски дрехи, внесени от „Zara“, тениски за момчета „Nike“ и партиди памучни пижами за момчета „GAP“. „H&M“, „Zara“, „Nike“ и „GAP“ все още не са отговорили на искания за коментар от „BBC“.
Известието е последният удар върху западните марки дрехи, работещи в Китай, които са направени на фона на международна реакция срещу твърденията за злоупотреби в района на отглеждане на памук Синцзян, дом на предимно мюсюлманската уйгурска малцинствена група.
Няколко големи компании изразиха загриженост относно твърденията, че уйгурите се използват като принудителен труд. Онлайн магазините на някои фирми са блокирани и техните магазини са изчезнали от някои цифрови карти. Китай първоначално се насочи към „H&M“ и „Nike“, но обсегът се разшири, за да включва „Burberry“, „Adidas“ и „Converse“, наред с други.
Докато физическите магазини на „H&M“ в Китай остават, вече не е възможно да се вземе такси до магазините с помощта на приложение и потребителите не могат да пазаруват онлайн. Вместо това Китай защитава местните марки.
През март няколко западни държави наложиха санкции на длъжностни лица в Китай заради нарушения на правата срещу предимно мюсюлманската уйгурска малцинствена група. Китай задържа уйгури в лагерите в северозападната част на Синдзян, където се появиха твърдения за изтезания, принудителен труд и сексуално насилие.
Санкциите бяха въведени като координирани усилия от Европейския съюз, Великобритания, САЩ и Канада. Пекин отрече обвиненията за злоупотреба, като заяви, че лагерите са съоръжения за “превъзпитание”, използвани за борба с тероризма. Китай също отвърна с ответни санкции на западните законодатели, учени и институции.