Китай отбелязва 75 години управление на Комунистическата партия

Понастоящем страната се опитва да се справи с последствията от пандемията от COVID-19 и териториалните спорове

0
34
Президентът на Китай Си Дзинпин.
Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: Пиксабей

Тази седмица Китай отбелязва 75-ата година от управлението на Комунистическата партия, предаде „Associated Press“. Въпреки стабилната власт обаче, икономическите предизвикателства и заплахите, свързани със сигурността, продължават да стоят на дневен ред.

За днешния ден не са обявени никакви тържества по този повод, освен тържествена церемония по издигане на знамето на площад „Тиенанмън“, като почетният караул ще премине от входа на обширния дворец, който през миналите векове е бил дом на китайските императори. Изцяло контролираните от държавата медии постоянно съобщават за икономическия напредък и социалната стабилност на Китай, без да споменават за трудностите и предизвикателства, вариращи от намаляваща раждаемост до прекъсване на веригите за доставки на редица стоки, което е навредило сериозно на икономиката, която до голяма степен се основава на износа.

Церемонии по случай годишнината бяха проведени и в бившата британска колония Хонконг, както и в бившата територия на Португалия Макао, които се върнаха под китайски суверенитет в края на 90-те години на миналия век, което е ключов знак за решимостта на Пекин да преодолее това, което той нарича „век на униженията“. През последните десетилетия Китай организира военни паради и демонстрации на икономическата си мощ само в началото на десетилетията, например по повод 60- и 70-годишнини.

Понастоящем втората по големина икономика в света все още се бори с последствията от пандемията от COVID-19. Продължителният спад в сектора на недвижимите имоти доведе до засягане и на други отрасли на икономиката – от строителството до продажбите на домакински уреди. Миналата седмица Китай обяви редица мерки за стимулиране на икономиката, включително по-ниски лихвени проценти и по-облекчени изисквания за първоначална вноска при ипотечните кредити. От началото на пандемията насам партийният лидер и държавен глава Си Дзинпин до голяма степен избягва пътувания в чужбина, като в същото време продължава с чистките в страната на висши служители, които се считат за недостатъчно лоялни или са заподозрени в корупция или други сериозни престъпления. Годишнината съвпада с момент, когато Китай е изправен пред нарастващи противоречия със съседите си, включително Япония, Южна Корея и Филипините, заради териториалните им претенции и близките им отношения с основния съперник на Пекин – САЩ. Пекин продължава да настоява, че Тайван трябва да бъде анексиран под управлението на Комунистическата партия и признава, че ако сметне за необходимо, би приложил и сила, докато САЩ предоставят оръжия, за да осигурят защитата на острова. Междувременно Китай беше въвлечен и в спорове относно претенциите си към по-голямата част от водите на Южнокитайско море и необитаемите острови, притежавани от Япония, Филипините, Виетнам и други съседни държави. Военното укрепване на Китай и неотдавнашното му изстрелване на балистична ракета с ядрен капацитет в Тихия океан породиха опасения за възможен конфликт в региона.

Сред своите граждани Си Дзинпин се превърна в пожизнен лидер, който разшири властта си над ключови правителствени и партийни органи. Към днешна в Китай не се провеждат оспорвани избори, а партията запазва почти пълен контрол върху медиите, които ежедневно информират 1,4 милиарда души.

Първо в Искра.бг: Нови назначения на ръководни постове в ИАРА

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments