Китай обвини Австралия, че се опитва да „отклони общественото внимание“ от предполагаемите военни престъпления от нейните войници в Афганистан, след като Канбера изрази възмущението си от „отвратителния“ туит, пише “BBC”. Австралия поиска извинение за споделянето на фалшивиото изображение на австралийски войник, убил афганистанско дете.
Сега Пекин заяви, че Австралия се опитва да „обвини Китай за влошаване на двустранните връзки“. Отношенията между двете нации се сринаха до ново ниво през последните дни.
Туитът с фалшивото изображение беше публикуван в отговор на доклад за предполагаеми австралийски военни престъпления. Австралийските сили за отбрана заявиха, че са намерили „достоверна информация“, че 25 австралийски войници са замесени в убийствата на 39 афганистански цивилни и затворници между 2009 и 2013 г.
В понеделник Китай се присъедини към широкото осъждане на констатациите – сега в процес на полицейско разследване – но графичното изображение със снимки на документи, споделено от говорителя на външното министерство Леджиан Джао, предизвика яростни реакции в Канбера и извън нея.
Австралийският премиер Скот Морисън заяви, че Пекин трябва да бъде “напълно засрамен” за споделянето на “отвратителното” изображение, изискващо извинение. Туитът също така подтикна премиерът на съседна Нова Зеландия Джасинда Ардерн да изрази загрижеността си към Пекин. Но в своя отговор във вторник китайското посолство в Австралия атакува забележките на Морисън, без да извинява. В него се казва:
“Изнесените обвинения просто служат на две цели. Едната е да се отклони общественото внимание от ужасните жестокости на някои австралийски войници. Другата е, че Китай е виновен за влошаването на двустранните връзки. Може да има още един опит за подбуждане на вътрешния национализъм.”
В изявлението се добавя:
“Съветът ни е австралийската страна да се изправи срещу престъпленията, извършени от австралийски войници в Афганистан, да накара тези извършители да бъдат отговорни и да осигури справедливост на жертвите.”
Двустранните отношения между Китай и Австралия бяха силно обтегнати тази година, след като Канбера отправи призиви за проучване на произхода на пандемията от COVID-19.
Преди няколко месеца последните двама кореспонденти, работещи за австралийски медии в Китай, бяха евакуирани по съвет на дипломати. Съвсем наскоро на двама австралийски академици им беше забранено да влизат в Китай.
Продължават да се водят дискусии относно предполагаемата намеса на Пекин в австралийските дела, докато икономическото напрежение нараства със спирането на търговията и митата, наложени от Китай, включително мита до 200% за австралийското вино. Във вторник премиерът Арден заяви, че Нова Зеландия е изразила пряко безпокойство пред китайските власти. Пред репортери в парламента в столицата Уелингтън тя каза:
“Това беше непрактична публикация и, разбира се, това би ни загрижило. Така че това е нещо, което сме повдигнали като въпрос директно по начина, по който Нова Зеландия прави, когато имаме такива опасения.”