Китайският министър на външните работи Уанг Ий предложи заем от 1 милиард щатски долара на Латинска Америка и Карибите за достъп до ваксина против COVID-19 по време на виртуалната среща със своите колеги от Южна Америка, става ясно от изявление на мексиканското министерство на външните работи, цитирано от “CNN”.
“Министърът на външните работи на Китай обяви, че разработваната китайска ваксина ще бъде публично и световно достъпно благо, и че страната му е предвидила заем от 1 милиард щатски долара за улесняване достъпа до ваксината за нациите от региона.“
По време на редовен брифинг от четвъртък президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор благодари на Китай за предложената финансова помощ.
“Крайно благодарни сме на Китай, китайското правителство и президента на страната, с когото, както помните, имах шанса да говоря по телефона с призив за помощ за предоставянето на медицинско оборудване. Впоследствие получихме много хуманитарни самолетни доставки от Китай”.
“Благодарение на Китай продължаваме да разполагаме с достатъчно медицинско оборудване и лекарства по време на пандемията, а сега получаваме и това предложение”, добави той.
Виртуалната среща от сряда бе ръководена от министъра на външните работи на Мексико Марсело Ебрард и Уанг Ий. На нея присъстваха техни колеги от Аржентина, Барбадос, Чили, Колумбия, Коста Рика, Куба, Доминиканската република, Еквадор, Панама, Перу, Тринидад и Тобаго и Уругвай. Малко преди срещата говорителят на китайското външно министерство Уанг Уебин заяви по време на редовния си брифинг, че по време на пандемията “Китай, Латинска Америка и страните от Карибите, макар и разделени от океани, се държаха задружно срещу общия враг, предприемайки практични и ефективни общи мерки в името на благото на хората”.
Той коментира още, че срещата “би затвърдила консенсуса между двете страни във всеобщата борба срещу пандемията, както и би циментирала взаимното политическо доверие и мултиреализма”, изграждайки единна общност на споделено бъдеще за региона.
Латинска Америка се превърна в епицентъра на глобалната пандемия към края на месец май. Анализ на данните на университета Джон Хопкинс в Америка от страна на “CNN” от изминалата седмица сочат, че Латинска Америка и Карибите са претърпели по-тежки загуби от коронавируса в сранение със САЩ и Канада, макар и числата да се отнасят за починали на глава от населението.
Бразилия е на второ място след САЩ по брой на заразени в световен мащаб с повече от 2,2 милиона болни, става ясно от данните на Университета Джон Хопкинс. Китайската биотехнологична компания Синовак навлезе в третата фаза на разработване на ваксина, както направи и Оксфордският университет в сътрудничеството си с фармацевтичната компания АстраЗенека.
Перу, Чили и Мексико също са в топ десетте страни по потвърдени случаи, докато същевременно вирусът продължава да се разпространява във Венецуела, където се зараждат опасения за нестабилната здравна система на страната.
Правителствените реакции за ограничаване на вируса в Латинска Америка са коренно различни, като заетите в сивия сектор на икономиката и високото ниво на социална неравнопоставеност са сред факторите, които водят до разрастване на пандемията.
Коронавирусът също така задълбочи дипломатическия срив между САЩ и Китай, след като администрацията на Тръмп отправи многократни нападки срещу Китай заради първоначалната реакция на правителството при появата на вируса.