Китай премества ракета за първата мисия до Марс на страната

0
219
Спътник на Марс.
Снимката е илюстративна. Източник: Пиксабей

Китай е преместил ракета в позиция, от която да изстреля роувър до Марс в една от трите предстоящи мисии до червената планета, една от САЩ и друга от Обединените арабски емирства, информира “AP News”Ракетата-носител “Дълъг март-5” е най-тежкото подемно-транспортно средство в Китай и е използвана експериментално три пъти, но никога с полезен товар. Озаглавена Tianwen-1, първата мисия на Китай за Марс има за цел да приземява роувър за събиране на научни данни.


Ракетата е резултат от взрив от центъра за изстрелване на космически кораби Венчанг в южната островна провинция Хайнан в края на юли или началото на август, според съобщенията на държавните медии в петък, цитирани от Китайската национална космическа администрация.

Мисията е една от най-амбициозните досега за космическата програма на Китай, която бързо напредва след старта на първата си мисия с екипаж през 2003 г. Оттогава страната изпраща астронавти в експериментална космическа станция, започва работа по по-голямо, по-постоянно съоръжение и осъществи кацане на сонда от по-малко проучената далечна страна на Луната.

Това лято се състои трио от мисии в най-мащабните усилия досега да търсят признаци на древен микроскопичен живот, докато разузнават Марс за бъдещи астронавти. Сроковете за подобни мисии са поразителни и участващите страни се стремят да се възползват максимално от едномесечен прозорец, в който Марс и Земята са в идеално подравняване от една и съща страна на слънцето, като свеждат до минимум времето за пътуване и използването на гориво. Такъв прозорец се отваря само веднъж на 26 месеца.

Приготовленията продължават на фона на коронавирусната епидемия, което отчасти подтикна Европа и Русия да променят плановете си за изпращане на роувър на Марс това лято, което да има за цел да търси живот на Червената планета.

Всеки космически кораб ще измине повече от 480 милиона километра, преди да достигне Марс следващия февруари. В процеса те ще излязат извън орбитата на Земята и ще се синхронизират с по-далечната орбита на Марс около Слънцето.

Съединените щати изпращат шест колела на роувърите с име Perseverance (в превод – постоянство), за да събират скални образци, които да бъдат върнати на Земята за анализ след около десетилетие. Датата на стартиране е определена между 30 юли и 15 август.

Космическият кораб на ОАЕ, наречен Амал или “Надежда” на арабски, е спътник, построен в партньорство с Университета на Колорадо Боулдър и сега е планирано да бъде изстрелян от Япония в понеделник. Това ще е първата междупланетна мисия на арабския свят.

Учените искат да знаят какъв е бил Марс преди милиарди години, когато е имал водни източници, които може би са поддържали мънички форми на живот, преди да се превърнат в замръзналия свят, какъвто е днес.

Досега САЩ бяха единствената страна, която успешно постави космически кораб на Марс, правейки го осем пъти. Двама десанти на НАСА работят там, InSight и Curiosity. Шест други космически кораба изследват планетата от орбита: три на САЩ, два европейски и един от Индия.

Последният опит на Китай за мисия на Марс в сътрудничество с Русия завърши с неуспех през 2011 г. Тесните военни връзки на Китайската космическа програма и относителната секретност в нея ограничават възможностите за сътрудничество с тези на САЩ и други страни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments