Китай разкритикува негативните коментари на Байдън по адрес на Си Дзинпин

0
50
Президент на САЩ Джо Байдън
Президент на САЩ Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Днес Китай обяви, че коментарите, отправени от президента на САЩ Джо Байдън, в които той нарича китайския лидер Си Дзинпин диктатор“, са „изключително абсурдни и безотговорни“. В резултат на това нов разрив заплашва да провали наскоро предприетите усилия за стабилизиране на отношенията между двете страни, предава „APNews“.

Словесният сблъсък е налице едва ден, след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен осъществи посещението си в Пекин, което имаше за цел да затопли отношенията между двете нации, които през последните години са изключително изострени. Въпреки че и двете страни оцениха тези дискусии като продуктивни, в крайна сметка те не доведоха до значителен пробив, освен до споразумение в областта на мащабна програма за сътрудничество и конкуренция.

По време на официално събитие за набиране на средства в Калифорния, което се проведе вчера вечерта, Байдън заяви, че Си Дзинпим е смутен от неотдавнашното напрежение във връзка с предполагаемия китайски шпионски балон, който беше свален от военновъздушни сили на САЩ над Източното крайбрежие.

„Много е смущаващо за диктаторите, когато не знаят какво се е случило.“, каза още американският лидер.

В отговор на коментарите на Байдън говорителката на Министерството на външните работи на Китай Мао Нин заяви, че думите му „противоречат изцяло на фактите, сериозно нарушават дипломатическия протокол и сериозно накърняват политическото достойнство на Китай“.

„Това е явна политическа провокация. Китай изразява силно недоволство и несъгласие. Забележките на САЩ са изключително абсурдни и безотговорни.“, сподели още Мао по време на ежедневен брифинг, като повтори твърдението на Китай, че балонът е бил предназначен за метеорологични изследвания и случайно се е отклонил от своя курс.

Байдън и преди е използвал термините „диктатор“ и „военнопрестъпник“, коментирайки поведението на руския президент Владимир Путин по повод инвазията на страната му в Украйна. Въпреки че Дзинпин е начело на държава, официално наречена Китайска народна република, той няма ограничения в мандата си като държавен глава, военен командир и лидер на управляващата Комунистическа партия, която не търпи възражения към начина си на управление.

Посещението на Блинкен, по време на което той се срещна с китайския лидер, имаше за цел да намали напрежението между двете суперсили. Първоначално пътуването беше планирано за февруари, но беше отложено след скандала, свързан с балона. Въпреки че посещението отбеляза завръщане към контактите на високо равнище между страните, Китай продължава да отказва дискусии между техните военни сили. През последните дни САЩ твърдят, че китайски военни самолети и военни кораби са маневрирали по начин, който застрашава американските им колеги в Тайванския проток и Южнокитайско море, въпреки споразуменията между тях за утвърдени протоколи за избягване на подобни инциденти.

По време на посещението на Блинкен Китай отново изрази категоричните си възражения срещу подкрепата на САЩ за самоуправляващата се островна демокрация Тайван, която Пекин приема за своя територия. От своя страна, преди време САЩ се опитаха да блокират достъпа на Китай до авангардни технологии за производство на компютърни чипове, които биха могли да се използват за военни цели, и обвиниха Пекин в кражба на американска интелектуална собственост.

Въпреки рязкото политическо разделение, двете страни продължават да поддържат дълбоки икономически и културни връзки. Миналата година двустранната търговия помежду им е генерирала над 690 млрд. долара, а по официални данни около 300 000 китайци понастоящем учат в САЩ, подпомагайки американските институции, които са подложени на финансов натиск. След срещата си със Си Дзинпин в понеделник обаче Блинкен призна, че различията между САЩ и Китай са се затвърдили. По повод на това той коментира: „Не си правим илюзии относно предизвикателствата, които стоят пред нашите отношения. Има много въпроси, по които сме дълбоко, дори яростно, несъгласни.“.

Си Дзинпин също изказа подобна позиция, но изрази предположение, че съперничеството между двете сили все пак може да бъде преодоляно: „Съревнованието между големите държави не съответства на тенденцията на времето и не може да реши проблемите на самите Съединени щати и предизвикателствата пред света. Китай уважава интересите на Съединените щати и няма да прави опити да ги предизвиква или измества. По същия начин Съединените щати също трябва да уважават Китай и да не накърняват неговите законни права и интереси.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments