Китайският външен министър Цин Ган увери руския и индийския си колега, че има силен стремеж към задълбочаването на двустранните им отношения, като обеща, че „координацията и сътрудничеството“ тепърва ще се засилват. С тези свои думи той демонстрира солидарност с двама от най-големите съседи на Китай, предава „Reuters“.
Вчера Цин Ган проведе среща на високо равнище в Индия с други външни министри от Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) – блок от държави, обхващащ по-голямата част от Евразия. Пекин очевидно се стреми да запази стабилни отношения с държавите от региона, тъй като отношенията му със Запада, особено с Вашингтон, остават напрегнати. Съединените щати от много време насам призовават Китай да помогне за прекратяването на войната в Украйна, въпреки че Пекин отказва да осъди открито военните действия на Русия. Миналата седмица китайският президент Си Дзинпин разговаря директно с украинския президент Володимир Зеленски за първи път, откакто Москва изпрати военните си сили в Украйна.
По време на срещата си с руския външен министър Сергей Лавров в кулоарите на срещата на ШОС Цин Ган заяви, че Китай е готов да поддържа комуникация и координация с Русия, за да даде своя осезаем принос за политическото уреждане на кризата в Украйна. Двете страни са се споразумели също така да засилят комуникацията и координацията си с другите държави – членки на блока, и да поддържат „единството“ на блока. Това беше потвърдено в изявление на китайското външно министерство по-рано днес. Министерството съобщи още, без да дава подробности, че те са се договорили да засилят координацията в региона на Азия и Тихия океан.
Понастоящем блокът включва Русия, Индия, Китай, Пакистан, както и четири централноазиатски държави – Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан. Очаква се Иран и Беларус да бъдат приети в ШОС по време на среща на върха в Ню Делхи през юли, разкри служител на индийското външно министерство.
По време на отделна среща с индийския външен министър Субрахманям Джайшанкар китайският външен министър обяви, че Китай е готов да задълбочи „координацията и сътрудничеството“ с Индия по международни и регионални въпроси и да върне отношенията им към „здравословен“ път на развитие. Връзките на Китай с Индия се влошиха от 2020 г. насам, когато техните военни сили влязоха в сблъсък на спорната хималайска граница. Тогава 24 души загубиха живота си. Миналия месец Пекин публикува карта, показваща Аруначал Прадеш, за който Индия претендира, като част от Тибет, което разгневи Ню Делхи. Сега Цин Ган заяви пред Джайшанкар, че ситуацията по границата „като цяло е стабилна“.
„Трябва да черпим опит и поуки от историята, да възприемаме двустранните отношения от стратегическа висота и дългосрочна перспектива, да се уважаваме взаимно, да се учим един от друг и да постигаме взаимни успехи,“, коментира Цин Ган, обръщайки се към индийския външен министър.