Китай ще отвори отново границите си за туристите и ще възобнови издаването на всички визи в сряда след тригодишно спиране по време на пандемията, тъй като страната се стреми да засили туризма и икономиката си, пише „Асошиейтед прес“.
Китай е една от последните големи страни, които отново отвориха границите си за туристите. Съобщението от вторник дойде, след като през февруари азиатската държава обяви „решителна победа“ над COVID-19.
Всички видове визи ще се възобновят от сряда. Входът без визи също ще се възобнови в дестинации като остров Хайнан, както и за круизни кораби, влизащи в Шанхай, които нямаха изискване за виза преди COVID-19.
На чужденци, които държат визи, издадени преди 28 март 2020 г., които все още са валидни, ще им бъде разрешени да влязат в Китай. Входът без визи ще се възобнови за чужденци, влизащи в Гуандун в Южен Китай от Хонконг и Макао. Известието не уточнява дали ще се изискват сертификати за ваксинация или отрицателни тестове за COVID-19, но говорителят на министерството на външните работи Уанг Венбин заяви пред репортери във вторник, че Китай е „оптимизирани мерки за отдалечено тестване на хора, идващи в Китай от съответните страни“, което позволява предварително тестване на борда на антиген вместо тестване на нуклеинова киселина. На ежедневен инструктаж Уанг съобщи:
„Всичко това е добре приложено и епидемичният риск обикновено е контролируем.“
Този ход „допълнително улеснява обмена на китайски и чуждестранни персонал“, според известието, публикувано на уебсайтовете на множество китайски мисии и посолства.
Китай се придържаше към суровата стратегия за „нулев COVID“, включваща внезапни заключвания и ежедневни тестове на COVID-19, за да се опита да спре вируса, преди да се откаже от повечето аспекти на политиката през декември на фона на нарастващото противопоставяне. Уанг заяви:
„Успокояването на правилата за виза следва одобрението на Китай от изходящи групови обиколки за китайски граждани, резултатите от които са положителни, а цялостното подобрение на пандемичните условия.“
„Китай ще продължи да прави по-добри договорености за безопасното, здравословно и подредено движение на китайски и чуждестранен персонал въз основа на научните оценки и в светлината на ситуацията“, смята той и уточнява:
„Надяваме се също, че всички страни ще се присъединят към Китай в създаването на благоприятни условия за трансгранични обмени.“