В сряда Китай заяви, че скорошната серия от учения на страната близо до Тайван има за цел да се бори с „арогантността“ на сепаратистките сили, докато фаворитът за следващ президент на Тайван каза, че Китай се опитва да „анексира“ острова, пише „Агенция Ройтерс“.
Тайван, който Китай претендира за своя собствена територия, заяви този месец, че е наблюдавал десетки изтребители, дронове, бомбардировачи и други самолети, както и военни кораби и китайския самолетоносач Шандонг, опериращи наблизо.
Увеличената честота на военните действия на Китай повиши риска събитията да „излязат извън контрол“ и да предизвикат случаен сблъсък, предупреди министърът на отбраната на острова.
Попитан за скока в ученията и опасенията на Тайван относно повишения риск, Жу Фенглиан, говорител на Службата по въпросите на Тайван на Китай, призна ученията на Народната освободителна армия. На редовен брифин за новини в Пекин тя уточни:
„Целта е да се борим решително с арогантността на сепаратистките сили за независимост на Тайван и техните действия за търсене на независимост.“
„Провокацията на независимостта на Тайван продължава цял ден и действията на Народната освободителна армия за защита на националния суверенитет и териториалната цялост продължават винаги“, добави Жу.
Тя призова хората в Тайван да правят разлика между „правилно и грешно“, да се противопоставят решително на независимостта на острова и да работят с Китай за поддържане на мира и стабилността в Тайванския пролив.
Китай изпитва особено силна неприязън към Уилям Лай, фаворитът да бъде избран за президент на изборите на острова през януари заради предишни коментари в подкрепа на независимостта. Страната обаче признава, че не се стреми да промени статуквото и е предложила преговори с Пекин. Лай, сегашният вицепрезидент на острова, коментира:
„Ситуацията в Тайванския пролив не се е подобрила с течение на времето.“
„Опитите на Китай да анексира Тайван не са се променили“, увери той на събитие в Тайпе в сряда за 37-ата годишнина от основаването на управляващата Демократична прогресивна партия.
Министърът на отбраната на Китай
Китайските въоръжени сили не са изрично споменали или коментирали ученията в момент, когато китайският министър на отбраната Ли Шанфу изчезна от публичното пространство. Според източници „Ройтерс“ той е разследван за корупция.
Демократично избраното правителство на Тайван твърди, че само хората на острова могат да решат бъдещето си и многократно е предлагало преговори с Китай, които Пекин отхвърля.
В сряда министерството на отбраната на Тайван съобщи за нови китайски военни движения, заявявайки, че е открило и реагирало на 16 китайски самолета, навлизащи в идентификационната зона на противовъздушната отбрана на острова през последните 24 часа. От тях 12 са пресекли средната линия на Тайванския пролив, който е служил като неофициална бариера между двете страни, докато Китай не започна редовно да го пресича през август миналата година.
В четвъртък Тайван е готов да спусне във вода първата от осемте местни подводници, докато укрепва отбраната си срещу Китай.
В Пекин, попитан за подводниците, Джу каза, че усилията на тайванската Демократична прогресивна партия да „търси независимост със сила“ само биха изострили напрежението и „тласнали тайванския народ в опасна ситуация“.
В необичайно разкритие миналата седмица тайванското министерство на отбраната заяви, че наблюдава ученията на Китай в южната провинция Фудзиен, срещу Тайван. Обикновено Тайван предоставя подробности само за сондажи в небето и водите около него.
Високопоставен тайвански служител, запознат с планирането на сигурността в региона, изтъкна пред „Ройтерс“, че информацията е била разпространена, за да покаже капацитета за наблюдение и разузнаване на Тайван.
„Виждаме подробностите и сме подготвени“, каза източникът, пожелал анонимност, тъй като не са упълномощени да говорят с медиите.
Китайските военни също не са коментирали ученията във Фудзиен.