По-рано днес властите в Китай обявиха, че ще предприемат мерки срещу американските структури, свързани със свалянето на предполагаемия китайски шпионски балон край американското източно крайбрежие. По време на ежедневния брифинг говорителят на Министерството на външните работи Уанг Уенбин не сподели подробности и не посочи целите на мерките.
Китай твърди, че въпросният балон е безпилотен, метеорологичен въздушен кораб, който случайно се е отклонил от курса си, като открито обвинява САЩ, че са реагирали прекалено остро, като са го свалили с ракета, изстреляна от изтребител F-22. След свалянето на балона на 4 февруари САЩ наложиха санкции на 6 китайски организации, които според тях са свързани с космическите програми на Пекин. Впоследствие Камарата на представителите на САЩ гласува единодушно, за да осъди Китай за „нагло нарушаване“ на суверенитета на САЩ, както и за усилията му да „заблуди международната общност чрез неверни твърдения за кампаниите си за събиране на разузнавателна информация“.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отмени посещението си в Пекин, което беше чакано с нетърпение от мнозина като надежда за стабилизиране на отношенията между двете нации, които през последните месеци се влошиха изключително много заради противоречия в областта на търговията, човешките права, Тайван и претенциите на Китай към Южнокитайско море.
Макар че Китай отрича балонът да е бил военен обект, той все още не е разкрил категорично кое министерство или компания са отговорни за това. След като първоначално изрази съжаление за навлизането на балона във въздушното пространство на САЩ, сега Китай отново отправи обвинения в шпионаж срещу Вашингтон, наред със заплахите си за ответни мерки.
„Китай категорично се противопоставя на това и ще предприеме контрамерки съгласно закона срещу съответните американски структури, които подкопават суверенитета и сигурността на Китай“, коментира Уанг по време на брифинга, проведен днес.
Междувременно днес посланикът на САЩ в Япония Рам Емануел заяви, че нахлуването на китайския балон в САЩ е част от агресивното поведение на Пекин. Емануел отбеляза още, че неотдавнашното изпращане на китайски лазер с военно предназначение върху патрулен кораб на филипинската брегова охрана, преследването на американски самолети от китайски самолети и откриването от страна на Китай на незаконни полицейски участъци в САЩ, Ирландия и други държави, не е случайно. По негови думи инцидентът, свързан с балона също не е изолиран случай.
Вчера японското министерство на отбраната обяви, че за поне 3 летящи обекта, забелязани в японското въздушно пространство от 2019 г. насам, се смята, че са китайски шпионски балони. Изявлението гласи още, че Япония е реагирала остро и е поискала обяснения от Пекин. Високопоставени законодатели от управляващата партия в Япония заявиха днес, че обмислят разширяване на закона в областта на самоотбраната, така че да включва и много строги санкции за нарушаване на японското въздушно пространство от чуждестранни балони.