Китайската армия демонстрира военна сила спрямо Тайван

0
64
Военен самолет, кораби.
Военен самолет, кораби. Снимка: Pixabay

Китайските военни сили изпратиха няколко десетки военни самолети и военни кораби към Тайван по време на широкомащабно учение, което симулира блокиране на острова в отговор на пътуването на тайванската лидерка Цай Ингвен до САЩ.

По-рано китайските военни сили обявиха тридневни „патрули за бойна готовност“, които нарекоха с кодовото наименование „Съвместен меч“, като предупреждение към Тайван – самоуправляващ се остров, за който Китай претендира, че трябва да има пълен контрол. Пекин твърди, че контактите между чуждестранни високопоставени лица и демократичното правителство на острова насърчават тайванските жители, които се борят за официална независимост – стъпка, която според управляващата китайска Комунистическа партия би довела до война. Страните на практика се разделят през 1949 г. след гражданска война, като тогава управляващата партия твърди, че островът е длъжен да се присъедини отново към континента, и ако се наложи, това ще стане със сила. Военни анализатори предполагат, че в случай на война Китай може да блокира морския и въздушния трафик около Тайван, като по този начин ще попречи на САЩ, Япония или други държави да се намесят или да изпратят доставки, за да помогнат на острова да се защити.

Последните военни действия на Китай бяха предприети след скорошната дипломатическа мисия на президента на Тайван Цай Ингвен, която имаше за цел да укрепи съюзите на Тайван в Централна Америка и да увеличи подкрепата от страна на САЩ. При посещението беше осъществена среща с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти в Калифорния. Делегация на Конгреса на САЩ също се срещна с лидерката на Тайван, като дискусиите бяха проведени през уикенда в Тайван, след като тя се завърна.

Китай реагира остро на срещата на Маккарти и Цай Ингвен, като наложи забрана за пътуване и финансови санкции срещу лицата, свързани с посещението в САЩ. Наред с това Китай увеличи военната си активност край бреговете на острова през уикенда.

Днес сутринта Китайската народноосвободителна армия съобщи, че нейният самолетоносач „Шандун“ за първи път участва в ученията, които се провеждат в близост до Тайван. Тя показа видеозапис на изтребител, който излита от палубата на кораба, отразен в платформата за социални медии Weibo.

Според Министерството на националната отбрана на Тайван между 6 ч. сутринта в неделя и 6 ч. сутринта в понеделник са били засечени общо 70 самолета, като половината от тях са пресекли средата на Тайванския проток – неофициална граница, която някога е била мълчаливо приета от двете страни. Сред самолетите, пресекли границата, са 8 изтребителя „J-16“, 4 изтребителя „J-1“, 8 изтребителя „Su-30“ и разузнавателни самолети. Междувременно стана ясно, че между петък и събота в близост до Тайван са били засечени 8 китайски бойни кораба и 71 самолета. По-късно тайванското министерство на отбраната съобщи за още 59 полета на бомбардировачи, както и за множество изтребители. Тайван обяви още, че следи внимателно китайските действия чрез своите наземни ракетни системи, както и чрез собствените си военноморски кораби.

Военният тормоз от страна на Китай над Тайван се засили през последните години, като самолети и кораби се изпращат към острова почти всеки ден, като броят им се увеличава в отговор на дейностите, които Китай възприема за неприемливи. Един от представителите на САЩ, които присъстваха на срещата с Цай Ингвен миналата седмица, заяви в събота, че САЩ трябва да приемат сериозно заплахата, която Китай представлява за Тайван. Републиканецът Майк Галахър, председател на комисията по въпросите, свързани с Китай, към Камарата на представителите на САЩ, сподели, че ще насочи усилията си към укрепване на отбраната на островното правителство, като насърчи Конгреса да ускори военната помощ за Тайван.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments