През последното тримесечие китайската икономика се е разширила с по-бавен от прогнозирания годишен темп от 4,7%, съобщи правителството в понеделник, като същевременно подчерта признаците на подобрение на фабричното производство, доходите и инвестициите, пише „Асошиейтед прес“.
Експанзията беше рязко под годишния темп на растеж от 5,3%, наблюдаван през първото тримесечие на годината.
„Напредъкът през тази година, след като растежът рязко се забави по време на пандемията COVID-19, беше трудно извоюван“, заяви Националното статистическо бюро.
„От началото на тази година динамиката на световния икономически растеж е слаба, инфлацията е лепкава, често се появяват геополитически конфликти, търкания в международната търговия и други проблеми, вътрешното търсене е недостатъчно, предприятията са подложени на голям оперативен натиск и има много рискове и скрити опасности в ключови области“, се казва в изявлението. И се допълва:
„Съществуват много трудности и предизвикателства при насърчаването на стабилното функциониране на икономиката.“
Според икономисти слабото потребителско търсене и намалените държавни разходи спъват растежа на икономика № 2 в света. Статистическото бюро съобщи, че икономиката е нараснала с 5% през първата половина на годината, което е в рамките на поставената от правителството цел за около 5% растеж. В тримесечно изражение, както много страни отчитат растежа си, икономиката нарасна с 0,7%.
Актуализацията дойде в момент, когато лидерите на управляващата Комунистическа партия на Китай се събраха на конклав, който се провежда веднъж на десетилетие, за да определят икономическата политика, която се очаква да се съсредоточи върху самостоятелни стратегии за растеж в епоха на напрежение по отношение на търговията и технологиите.
Четиридневното заседание на 205-членния Централен комитет на Комунистическата партия е третата пленарна сесия от петгодишния мандат, започнал през 2022 г. Тазгодишното заседание се очакваше да се проведе миналата година, но беше отложено. Политиките, произтичащи от заседанията при закрити врата, вероятно ще бъдат представени дни след края му.
Партийните пленуми обикновено се фокусират върху дългосрочни въпроси, но собствениците на предприятия и инвеститорите следят за всякакви незабавни мерки за противодействие на продължителния спад на пазара на недвижими имоти и трайното неразположение, което потиска възстановяването на Китай след края на Ковида 19. Неотдавнашните светли моменти показват, че растежът се е стабилизирал.
В петък правителството съобщи за по-висок от очакваното износ през юни, който допълнително увеличи търговския излишък на Китай.
Износът нарасна с 8,6% спрямо същия период на предходната година, въпреки че вносът спадна с 2,3%. Търговският излишък се увеличи до 99 млрд. долара спрямо 82,6 млрд. долара през май.
Статистическото бюро съобщи в понеделник, че фабричното производство е нараснало с 5,3% през юни. Продажбите на дребно, които са измерител на потребителското търсене, са се увеличили с 4,1 % през периода януари-май, а номиналният разполагаем доход, който не е коригиран спрямо инфлацията, е нараснал с 5,4 %, съобщиха от бюрото. Но това ниво на продажбите на дребно е доста под очакванията, отбеляза Йеап Джун Ронг от IG. В свой доклад той заявява:
„Продажбите на дребно може да се окажат най-голямото разочарование, като значителното им изоставане подсилва слабото състояние на потребителските разходи, в съответствие с неотдавнашните потиснати данни за цените и цифрата за вноса.“
Разширяването на потребителското търсене се счита за ключов фактор за поддържане на устойчив силен растеж, но се оказа трудно, тъй като компаниите съкращаваха работни места по време на и след пандемията, което накара много китайски семейства да свият кесията си.
Въпреки силния старт на годината политиките за справяне с проблемите бяха предпазливи и неефективни, а пазарът на имоти продължи да тежи на икономиката, заяви в коментар Луиз Лоо от Oxford Economics.
„Стагниращият ръст на кредитите за домакинствата, потребителското доверие и равнището на личните спестявания все още не подсказват признаци на истинско възстановяване“, каза тя.
Въпреки че износът скочи през последните месеци, нарастващите мита върху вноса на китайски електромобили в САЩ и Европа ще увеличат пречките пред китайските производители, които са насърчавани да увеличават инвестициите и производството си в момент на слабо търсене на вътрешния пазар.
Глобалният литиев сектор се насочва към аржентинските солници за технологичен тест
[…] Китайската икономика се забави през последното тримес… […]