Китайската полиция използва данни от мобилни телефони, за да проследява протестиращи

0
31
Протест в Китай - лозунги.
Протест в Китай - лозунги. Снимка: Facebook

Китайските власти използват данни от мобилни телефони, за да проследяват протестиращи, които демонстрират недоволство срещу строгите ограничения, наложени от правителството в Пекин заради разпространението на COVID-19. Това стана ясно от запис на телефонен разговор между протестиращ и полицията, отразен от „CNN“.

Стотици демонстранти се събраха покрай река Лянма в Пекин в неделя вечерта, призовавайки за прекратяване на непрестанните тестове за COVID-19 и забраните. Някои от тях също така разкритикуваха остро цензурата и призоваха за по-големи политически свободи. Необичайната проява на неподчинение, демонстрирана в сърцето на китайската столица, приключи сравнително мирно в ранните часове на понеделник. Оттогава насам обаче някои от протестиращите са получили телефонни обаждания от полицията с въпроси за участието им в протестните действия.

Един от протестиращите заяви пред „CNN“, че в сряда е получил телефонно обаждане от полицейски служител, който му е разкрил, че той и останалите присъстващи са били проследени, тъй като сигналът на мобилния им телефон е бил записан в близост до мястото на протеста. „CNN“ умишлено не назовава конкретни имена в този материал, за да ги предпази от репресии. Според записа на телефонния разговор, прослушан от медията, протестиращият е попитан от силите на реда дали е посетил събитието в близост до река Лянма в неделя вечер. Когато той е отрекъл, обаждащият се полицай го попитал:

„Тогава защо номерът на мобилния Ви телефон е бил засечен там?“.

В Китай всички потребители на мобилни телефони са задължени по закон да регистрират истинското си име и националния си идентификационен номер при доставчиците на телекомуникационни услуги. На протестиращия било разпоредено да се яви в полицейски участък за разпит и да подпише писмен протокол. Когато мъжът попитал защо трябва да се подчини, обаждащият се казал, че това е „заповед от Пекинското общинско бюро за обществена сигурност„, свидетелства записът.

Някои демонстранти са взели предпазни мерки, за да не бъдат проследени или идентифицирани. Друг протестиращ сподели пред „CNN“, че по време на демонстрацията е държал телефона си в самолетен режим и до вчера следобед полицията не е могла да се свърже с него.

Въпреки че в Китай регулярно се провеждат протести срещу недоволство на местно ниво в различни части на страната, настоящата вълна от демонстрации е безпрецедентна след продемократичното движение на площад „Тянанмън“ през 1989 г. Откакто китайският лидер Си Дзинпин дойде на власт през 2012 г., Комунистическата партия затегна контрола си върху всички аспекти на живота на гражданите, като предприе мащабни репресии срещу инакомислието и изгради високотехнологична система за наблюдение и контрол.

В Шанхай, където се проведоха едни от най-дръзките и многолюдни протести, при които протестиращите призоваха за отстраняването от длъжност на лидера Си Дзинпин, стана ясно, че полицията е проверила мобилните телефони на жителите по улиците и в метрото за виртуални частни мрежи (VPN), които могат да се използват за заобикаляне на китайската интернет защитна стена, или за приложения като Twitter и Telegram, които, макар и забранени в страната, биват използвани от протестиращите.

Според двама свидетели полицията е конфискувала и мобилните телефони на арестуваните протестиращи. Един от протестиращите, който е бил арестуван през уикенда, казва, че са му казали да предаде телефона и паролата си на полицията като „доказателство„. Хората, участвали в демонстрациите, споделят, че се опасяват, че полицията е изнесла данните от телефоните им, след като ги е конфискувала, информирайки ги, че ще могат да си вземат след седмица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments