Китайски кораб на бреговата охрана почти се сблъсква с филипински кораб

0
50
Kораби
Kораби. Снимкa: Pixabay

Кораб на китайската брегова охрана се е приближил на метър (3 фута) и почти се е сблъскал с филипински патрулен кораб във водите на Южнокитайско море, съобщи “Associated Press”. Този тревожен инцидент бързо разпали опасенията, че териториалните спорове в района могат да предизвикат по-сериозна криза.

По-рано днес Филипините категорично осъдиха маневрите на китайския кораб в близост до Втората плитчина „Томас“, за която претендират и двете азиатски съседки и която през последните години често е сцена на сблъсъци.

Друг кораб на филипинската брегова охрана е бил блокиран и обграден от кораби на китайската брегова охрана и сили на реда по време на инцидента, който се проточи около осем часа в сряда. В назряващия скандал потенциално биха могли да се включат Съединените щати, които обещаха да защитят Филипините, свой съюзник по договор, ако филипинските сили, кораби и самолети бъдат нападнати с оръжие. 2 по-малки снабдителни кораба, ескортирани от филипинската брегова охрана в спорните води, са успели да пробият китайската блокада и да доставят храна и други материали от първа необходимост на филипинския екипаж.

В изявление, отправено в сряда вечерта, китайската брегова охрана обяви, че филипинските кораби са навлезли във водите „без разрешение от китайското правителство“ и че „Китай категорично се противопоставя на незаконното транспортиране на строителни материали от Филипините до „заземения“ военен кораб“. Изявлението гласи още, че китайските власти са отправили строго предупреждение към филипинските кораби и са ги е наблюдавали по време на целия процес.

Това е последната разпалена искра на отдавна тлеещите териториални спорове в Южнокитайско море, един от най-натоварените търговски пътища в света. Конфликтите, в които участват Китай, Филипините, Виетнам, Малайзия, Тайван и Бруней, се считат за потенциално огнище на напрежение и се превърнаха в деликатна разломна линия в съперничеството между САЩ и Китай в региона. В началото на август китайски кораб на бреговата охрана използва водно оръдие срещу единия от два филипински снабдителни кораба, за да му попречи да се приближи до плитчината „Томас“. Този ход, който беше заснет на видео, възмути президента Фердинанд Маркос младши и накара Министерството на външните работи в Манила да призове китайския посланик, за да му връчи остро формулирана протестна позиция.

Вашингтон на свой ред реагира, като отново предупреди, че е длъжен да защитава Филипините като съюзник по договор. Китайското външно министерство обвини открито Вашингтон, че „заплашва Китай“, като повдига въпроса за възможността за активиране на договора за взаимна отбрана между САЩ и Филипините. Както е известно, Пекин многократно е предупреждавал САЩ да не се намесват в регионалните териториални спорове.

Междувременно министърът на отбраната на Филипините Гилберто Теодоро изрази загриженост от опасните действия на Китай и заяви, че правителството е готово да реагира на потенциални извънредни ситуации, включително на евентуален сблъсък между китайски и филипински кораби в спорните морски води.

„Естествено, загрижеността винаги е налице и ние я вземаме предвид. Имаме планове в зависимост от това какво ще се случи,“, коментира той.

С арбитражно решение от 2016 г., постановено съгласно Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г., бяха обявени за невалидни претенциите на Пекин на историческа основа към почти цялото Южнокитайско море. Китай отказа да участва в арбитража, поискан от Филипините, отхвърли решението като неистинно, като до днес продължава да го пренебрегва.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments