Шестима души, включително няколко лекари, са затворени в Китай за незаконно вземане на органи от жертви на инциденти, съобщават местните медии, цитирани от “BBC”. Групата е подмамила семействата на починалите да мислят, че правят официални дарения на органи. Между 2017 и 2018 г. те са премахнали черния дроб и бъбреците от 11 души в болница в провинция Анхуей.
Китай се бори с огромен недостиг на органи и се опитва да задоволи търсенето чрез публични дарения. Според местните доклади в кръга за трафик са включени четирима високопоставени лекари, които са работили за снабдяване с органи в болници. Местните медии заявиха, че те са се насочвали към жертви на автомобилни катастрофи или към пациенти, страдащи от мозъчен кръвоизлив в народната болница на окръг Хуа Юан в Анхуей.
Началникът на интензивното отделение на болницата Ян Суксун се обръщал към членовете на семейството на пациент и питал дали биха дали съгласие за даряване на органите на любимия човек. Членовете на семейството подписвали след това документ, който по-късно се оказвал фалшив формуляр за съгласие.
След това човекът бил изкаран от болницата посред нощ и качен във фургон, направен да прилича на линейка, където лекарите са изваждали органите. След това органите са продавани на физически лица или други болници, с които членовете на трафика са се свързвали тайно, според докладите. В крайна сметка те бяха разбрани, когато синът на една от жертвите стана подозрителен.
Няколко месеца след смъртта на майка си през 2018 г., Ши Ксианглин преглежда документите, получени от семейството му, когато са се съгласили за въпросното дарение на органи, и открива няколко несъответствия – включително празни раздели във формулярите. След това той открива, че няма данни за дарението на майка му, отбелязани нито от провинциалните власти, нито в Китайския административен център за даряване на органи в Пекин. Той каза пред местния вестник Dazhongwang, че когато попитал Ян за това, веднага му предложили голяма сума пари, за да “запази тайната”. Ши сподели:
“Тогава бях сигурен, че става нещо много странно.”
Той незабавно алармира властите за случващото се. Шестимата мъже от групата за трафик на органи бяха осъдени през юли за престъплението „умишлено унищожаване на трупове“. Изглежда, че случаят е излязъл наяве, едва след като Ши говори с местните медии.
В продължение на години Китай се снабдяваше с органите на екзекутираните затворници, за да отговори на търсенето – практика, която беше подложена на широко разпространена глобална критика. Тази дейност беше официално спряна през 2015 г., но тогавашните власти заявиха, че ще бъде трудно да се гарантира спазването на забраната. Сега страната разчита на публични дарения от националната си банка от органи.
Процентът на донорите в Китай се е увеличил през последните години, но все още е много по-нисък, отколкото в други части на света – 4,4 дарения на милион души, в сравнение с 49 на милион в Испания. През 2015 г. „BBC“ съобщи за процъфтяващата търговия с органи на черния пазар, където трафикантите организират продажби онлайн.