Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че в района на Тайванския проток е бил забелязан китайски военен балон за наблюдение, както и интензивно движение на военни самолети и кораби, предаде „Associated Press“.
От министерството обявиха още, че балонът е преминал югозападно от северния пристанищен град Килунг снощи, след което е продължил на изток, преди да изчезне, вероятно в Тихия океан. Въпреки това изглежда, че има известна несигурност относно това дали балонът е бил изпратен и управляван директно по нареждане на Народната освободителна армия, военния клон на управляващата Китайска комунистическа партия. Говорител на Министерството на отбраната заяви, че засега властите на острова не разполагат с допълнителна информация.
Китай от много време насам размива границите между военни и граждански функции, включително в Южнокитайско море, където разполага с многобройни военни сили, съставени от привидно граждански риболовни кораби, които действат по заповед на правителството, за да отстояват териториалните претенции на Пекин. Тайван от своя страна многократно е заплашвал, че ще сваля такива балони, но сега министерството не съобщи конкретно какви действия са били предприети, ако изобщо са били предприети такива. То информира, че балонът е бил забелязан да се движи на височина около 6 400 метра (21 000 фута).
Властите на Тайван заявиха още, че през 24-те часа преди 6 ч. тази сутрин са били засечени 26 китайски военни самолета, както и 10 китайски военни кораба. От самолетите 15 са пресекли средната линия, която е неофициална разделителна линия между страните, но която Пекин твърдо отказва да признае. Някои от тях са навлезли и в самопровъзгласената идентификационна зона за противовъздушна отбрана на Тайван извън въздушното пространство на острова, която обхваща широкия 160 км Тайвански проток. Тайванските военни сили съобщиха, че внимателно наблюдават ситуацията с помощта на бойни самолети, военноморски кораби и наземни ракетни системи.
Инцидентът се случва малко повече от месец преди провеждането на избори за президент и законодателен орган в Тайван, като несъмнено повдига въпроси за евентуални действия от страна на Китай с цел оказване на влияние върху вота. Подобни действия биват извършвани редовно като средство за непряко отправяне на заплаха от страна на Китай, които целят да намекнат, че страната е склонна да използва сила за анексиране на самоуправляващата се островна република, която смята за своя територия, за намаляване на военния капацитет на Тайван и за въздействие върху духа на въоръжените сили и обществеността.
Пекин категорично се противопоставя на всички контакти между острова и САЩ, но агресивната му дипломация всъщност насърчи изграждането на силна двупартийна подкрепа за Тайпе в редиците на американските управляващи. Преди време президентът на САЩ Джо Байдън обеща по-строги правила за проследяване, наблюдение и евентуално сваляне на неизвестни въздушни обекти след яростния скандал, предизвикан от откриването на предполагаем китайски шпионски балон, преминаващ през голяма част от територията на страната в началото на годината. Тогава САЩ определиха балона като военен обект, свалиха го с ракета и обявиха, че според тях на борда му е било пренесено сложно оборудване за наблюдение. Китай реагира гневно на това изявление, като изтъкна, че това е бил просто метеорологичен балон, който се е отклонил от курса си, и определи свалянето му като много пресилена реакция.