Китайският марсоход „Tianwen-1“ излита до Марс

0
135
Марс
Снимка от Pixabay

Китай стартира първата си мисия с марсоход за изследване на Марс. Шестколесният робот, капсулиран в защитна сонда, беше изпратен в Космоса чрез ракетата „Long March 5“ от остров Хайнан в 12:40 местно време. Той трябва да достигне до Червената планета през февруари. Наречен „Tianwen-1“, или „Въпроси към небето“, роувърът всъщност няма да се опита да кацне на повърхността на планетата още два-три месеца. Тази стратегия за изчакване е била успешно използвана и при американските космически апарати „Viking“ през 70-те години. Това ще позволи на инженерите да оценят атмосферните условия на Марс и какви опасности има на повърхността, преди машината да кацне.


„Tianwen-1“ е една от трите мисии, планиращи посещение на Марс в рамките на 11 дни. В понеделник Обединените арабски емирства също изстреляха своя спътник „Hope“ към Червената планета, а след седмица американската космическа агенция NASA планира да изпрати там своя роувър от следващо поколение, „Perseverance“.

Определеното място за приземяване при изпълнение на китайската мисия ще бъде равнината Утопия, която се намира в северното полукълбо на Марс. Мрасоходът ще проучи геологията на региона – на повърхността и точно под нея. Летателният апарат е снабден с камери, за да прави снимки и да подпомага навигацията, като пет допълнителни инструмента ще бъдат използвани за оценка на минералогията на местните скали и ледовете.

Това повърхностно проучване е наистина само половината от мисията, тъй като круизният кораб, който изпраща роувъра до Марс, също ще изучава планетата от орбитата й, използвайки набор от седем устройства за дистанционно наблюдение.

Историческата статистика за проучването на Червената планета е добре известна: около половината от всички начинания, предприети до момента, са се провалили. Всъщност първите усилия на Китай да изпрати сателита „Yinghuo-1“ до Марс, се провалиха, тъй като спътникът заседна в орбитата на Земята, а по-късно падна в Тихия океан. Досега само американците са успели да осъществят дълготрайни операции на Марс, докато руската мисия „Mars-3 “ и европейската „Beagle-2“ претърпяха неуспех.

Китайските инженерите сега смятат, че са готови да се справят със печално известните „седем минути ужас“ – времето, необходимо на космическия кораб, за да извърши опасното пътуване от върха на атмосферата на Марс до Земята. „Tianwen-1“ ще използва комбинация от капсула, парашут и ретро-ракета, за да развие нужната скорост и да се забави до спиране точно на повърхността. Ако всичко върви добре, след това механизмът за кацане ще разгърне рампа, за да може роувърът да започне да преминава през Марсианската равнина. Китайските учени биха искали апаратът да събира данни от Червената планета в продължение на поне 90 дни. Един ден на Марс трае 24 часа и 39 минути.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments